בייגה עושה לביתו

 

טרם נדמו הדי הראיונות המפרגנים עם התפטרותו מהכנסת, ובהן הכריז בייגה שוחט כי "איני הולך לעשות לביתי" וכבר הוברר כי אכן הוא הולך לעשות לביתו כחבר דירקטוריונים יוקרתיים בארץ או בחו"ל. זו, כמובן, זכותו והדבר כשר כדת וכדין. אז למה לגלגל עיניים לשמיים?

בייגה שוחט מזכיר לי יותר מדי את הטיפוס היהודי מהפולקלור של "העניו הידוע". איני נמנה על אלה הסבורים שהיה שר אוצר טוב. מזלו שאלה שבאו אחריו היו גרועים ממנו, ובמיוחד ביבי נתניהו. אני יודע, מידיעה אישית, שיצחק רבין העדיף למנות לתפקיד שר אוצר איש מקצוע – עמירם סיון או בני גאון, אך מטעמי פוליטיקה פנימית הדבר לא נסתייע. בייגה שוחט היה אמנם עם רגישות חברתית גבוהה משל ביבי נתניהו אך גם הוא היה יותר מדי "שפוט" של נערי האוצר וחסיד הניאו-קפיטליזם, ההפרטה  והגישה האנטי-סוציאלית. הוא אמנם הקציב יותר לחינוך, אך לא נתן די לתכניות רווחה חדשניות ועיוות את כוונותיו המקוריות של חוק ביטוח הבריאות הממלכתי.

 

בייגה היה גם חבר וועד העובדים החזק של נבחרי ציבור ועובדי ציבור בכירים שדאג לעצמו לפנסיות נדיבות ולחסינות מפני קיצוצים וגזרות. הוא נמנה על אותם "יחידי סגולה" הרשאים לקבל מן הקופה הציבורית יותר מפנסיה אחת, ובכל אחת מהפנסיות אין הגבלת גג של 70% מן השכר. אז אם שתי פנסיות – 100% כל אחת – בסכום של יותר מ-60 אלף ש"ח לחודש – הוא וחבריו למועדון האכסקלוסיבי לא זקוקים להשלמת הכנסה ואינם צריכים להתלבט בין מזון לתרופות. ההתלבטות המירבית שלו היא בין טיסה במחלקת עסקים לבין מחלקה ראשונה ובין ספא יוקרתי בארץ או בחו"ל.

הייתי מרכך את ביקורתי אילו ידעתי שהוא מצטרף לאיגוד וולונטרי כלשהו ללא תמורה ותורם מזמנו וכספו למטרה פילנתרופית ראוייה. אך בינתיים לא הוא, לא רוב מקבלי הפנסיות המרובות, לא כל אלה העושים קריירה כדירקטורים ומרצם, אינם מקדישים חלק מזמנם ומהכנסתם למען החברה. נכון, הם תרמו שנים מחייהם לתפקידים ציבוריים, בשכר אמנם, אבל פחות, אולי, מכפי שיכלו לקבל בסקטור הפרטי. חלקם אף סיכנו את חייהם. אך הכנסתם הגבוהה היום היא גם פונקציה של התפקידים שמילאו בעבר, כאשר התגלחו על זקנם של משלמי המיסים.

הם באו לשרות הציבורי לא רק לבנות אלא גם להיבנות בו. ובדרך הם שכחו את שולחיהם ובוחריהם – לציבור הם קיצצו בפנסיות, בקצבאות ובתקציבי הבריאות והחברה. בעצמם ובחבריהם למועדון – לא נגעו.  

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.
%d בלוגרים אהבו את זה: