העיוורון של האוצר

ביום שישי פרסם סבר פלוצקר במדור הכלכלה של "ידיעות אחרונות" שיר הלל על אינטל ישראל ובמיוחד על מפעלה בקרית-גת. פלוצקר גם כלל במאמרו ממצאי מחקר אוניברסיטאי שהעלה בנתונים את הצלחת אינטל לתרום לכלכלה ולתעסוקה, הישירה והעקיפה, בדרום בכלל ובקרית-גת בפרט.

 

סבר פלוצקר רק שכח להזכיר עד כמה פקידי האוצר התנגדו להטבות שניתנו לאינטל כדי שתבנה את מפעלה בקרית-גת ולא במדינה אחרת – אירלנד, למשל. מי שלחם בגבורה בעד הקמת המפעל היה שר התעשייה והמסחר דאז, מיכה חריש, בתמיכתו של ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל. רוב הפרשנים הכלכליים היו אז נגד המפעל.

 

אכן, אילו פקידי האוצר לדורותיהם היו מנהלים את התנועה הציונית, את המדינה ב"דרך" ואת ממשלת ישראל, לא היתה קמה מדינת ישראל ולא היתה מתפתחת כלכלית לעוצמתה הנוכחית. הדבר נעשה בניגוד לקו של מרבית פקידי האוצר, הודות לשרי אוצר כלוי אשכול ופנחס ספיר ושרי תעשיה כספיר ומיכה חריש. מזלה של המדינה שהיו לה במרוצת השנים כמה שרי אוצר חזקים שלא שמעו לעצת הפקידים וכפו על אלה את מדיניות הפיתוח הר כגיגית. נכון, נעשו גם שגיאות, אך אלה מתגמדות נוכח ההישגים האדירים. לזכותו של ביבי נתניהו כשר אוצר כמה דברים – ניקוי האורוות, התאמת כללי המשחק לצורכי המשק המודרני ובלימת סכנת ההדרדרות מחדש לאינפלציה. אך הוא ניהל מדיניות מצמצמת ובולמת מדי, פגיעה קשה דווקא בשכבות החלשות והמשך המגמה של פגיעה בשכירים עובדים. במדיניות זו עדין דוגלים כל פקידי האוצר, מבלי הבדל אגף, כולל החשב הכללי, המנכ"ל או הממונה על התקציבים.

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • שקדיה  ביום דצמבר 9, 2006 בשעה 10:25 am

  הסכמתי איתך עד לשורות על נתניהו. ביבי, לשיטתו, לא עשה טעויות. הוא פעל על פי משנה סדורה. החלשת הנזקקים הייתה רק השלב הראשון בהחלשת מעמד העובדים כולו, מתוך מגמה ברורה לחזק קבוצת שליטה כלכלית ופוליטית מצומצמת.
  את "פירותיו" של ביבי נאכל עוד שנים רבות, ואלה רק ילכו וירקיבו. מעמד הביניים ישחק עד דק, אחוז הקשישים נטולי הפנסיה ילך ויגדל, דור של אנשים שזכו לחינוך מינימלי יתקשה להתמודד עם משק תעסוקתי מפותח, האוניברסיטאות יאבדו מיוקרתן, ישראל תמשיך "ליצא" את מיטב המוחות למדינות זרות היודעות להעריך ולתגמל תבונה וכישרון, ולא רק ממון.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום דצמבר 9, 2006 בשעה 1:48 pm

  של שקדיה.
  ביבי פתח פתח לשחיקה עמוקה, לקוטביות חברתית,
  להרס יסודי עמוק של החברה בישראל.
  העובדה שהוא פתח בלוג ויש לו חבורה של תומכים
  שהשד יודע מהיכן הם מוציאים את ההבלים שלהם
  על מנהיגותו, יושרו וכנות דרכו,
  מוכיחים חזור והוכח שאנו מדברים בשפות שונות
  לחלוטין בתוך החברה הישראלית, וכנראה שיש מי שנהנה מאוד מגישתו של הביבי.
  אוי ואבוי לרובנו אם הוא יחזור להנהגה!!!!!!!!!

%d בלוגרים אהבו את זה: