המפתח ב"קדימה"

נתאפק עד מחר כדי לקרוא את הדוח המלא של ועדת וינוגרד ולא נתעמק בהדלפות המקוטעות. נחזיק מעמד עוד כ-32 שעות. אבל, מי שקרא כל מה שפורסם עד כה על המלחמה – דיווחי העיתונות, תחקירי צה"ל והספר המצויין של עופר שלח ויואב לימור יודע את התמונה הכללית: חסר וכשל מנהיגותי בממשלה ובצבא; העדר כל תהליך סביר של קבלת החלטות בממשלה ובצבא; השתקת קולות שונים, זלזול בחילוקי דעות בצבא ואי- העברת כל החומר, חלופות וביקורת לידיעת הממשלה;ארוגנטיות והתנהגות חצופה, תוך זלזול באחרים מצד אולמרט וחלוץ; ביטחון עצמי מופרז ודבקות בעיקרון ה"סמוך".

כל הדברים היו ברורים זה מכבר אך רק דן חלוץ הסיק את המסקנות בעצמו. לעמיר פרץ נגלה האור רק באחרונה , נוכח מצבו הקשה בפריימריז בעבודה. רק אהוד אולמרט נאחז בקרנות המזבח ומסרב לפרוש.

הדברים מזכירים, כמובן, את ימי מלחמת יום הכיפורים. רק שר אחד, שר המשפטים, יעקב שמשון שפירא, התפטר מיד עם תום המלחמה. הוקמה בלחץ דעת הקהל ועדת אגרנט, אך בבחירות הקרובות לא איבדה מפלגת העבודה הרבה מכוחה, בגלל ועידת ז'נבה, וגולדה מאיר ומשה דיין ראו בכך את החלטת דעת הקהל. גם באפריל עם פרסום דוח הביניים של אגרנט המשיכו גולדה ודיין לדבוק בכיסאותיהם , אך רק לזמן קצר ביותר.

 

 התקשורת מייחסת את התפטרות גולדה להפגנות מיסודו של מוטי אשכנזי. זו תמונה חלקית. אני יודע, מידיעה אישית, כי מה ששבר את גולדה היתה התחושה של אי-אמון פנימי מתוך מפלגתה. דור הביניים והצעירים דרשו את התפטרותה ורוב הדור הוותיק במפא"י שתק ולא יצא להגנתה. "דבר", שהיה בשבילה מעין "אורים ותומים" מימי ברל תקף אותה בחריפות מיד עם פרסום דו"ח הביניים. היא, כבולשביקית נאמנה, היתה בטוחה ש"דבר" לא יכתוב נגדה על דעת עצמו אלא בגיבוי פנחס ספיר וראשי ה"גוש" של מפא"י.

הוכחה לכך קשורה בי ומעשה שהיה כך היה: בבית ברל התכנס החוג המשותף לדור הביניים ולמשמרת הצעירה ופרטי הדיון נתפרסמו ב"מעריב". בדיון דיברו הכל על הצורך בהחלפת ה"מטבח" – הגוף הלא רשמי של העבודה שהיה מתכנס בשעות הערב המאוחרות במטבחה של גולדה. אני אמרתי באותו דיון (ודברי גם כן דלפו) שהבעייה היא קודם כל בטבחית הראשית….

כמה ימים לאחר מכן היתה קבלת פנים אצל נשיא המדינה, אפרים קציר. באתי לקבלת הפנים וראיתי שגולדה ניצבת בין לוחצי הידיים ליד הנשיא ורעייתו. החלטתי לעקוף את התור ולוותר על לחיצות הידיים. לפתע עוצר אותי פנחס ספיר בדיוק מול גולדה מחבק אותי בחום ואומר: " אתה לא הולך ללחוץ את ידיה של גולדה?" ואני מרגיש בעיניה הבוערות של גולדה. הבנתי שהיא בטוחה שאמרתי מה שאמרתי בקונספירציה עם פנחס ספיר.

לכן, התפטרותה נבעה מהעדר התמיכה בביתה שלה והיא גם הודיעה על התפטרותה במהלך ישיבת לשכת מפלגת העבודה וסיעתה בכנסת.

האמת היא שהיא לא כל כך השלימה עם ההתפטרות ועשתה כל שביכולתה למנוע הקמת ממשלה חדשה. היא בלמה את אנשי מפא"י – פנחס ספיר, חיים צדוק ואבא אבן – מלהציג מועמדות. כשנבחר יצחק רבין היא עשתה כל מאמץ כדי לחבל בסיכויו לקבל רוב בכנסת ותמכה מאחורי הקלעים בניסיונות המפד"ל למנוע הקמת ממשלה חדשה. אבל רבין לא נפל בפח והקים ממשלה עם הליברלים העצמאיים ור"צ בת 61 ח"כים, בלי המפד"ל.

להערכתי ההתפתחויות סביב אולמרט תהיינה דומות. לא ההפגנות תקבענה אלא לחץ התקשורת והנעשה ב"קדימה" פנימה. אולמרט ייאלץ לפרוש רק אם התקשורת תהיה חד-משמעית ואם בתוך קדימה יקומו כמה אנשים ויחליטו כי הסרוב של אולמרט הוא בבחינת "תמות נשפי עם פלישתים" ולכן הם יפעלו לדחוף את אולמרט לפרוש ולהעמיד במקומו מועמד אחר כמו ציפי לבני שבתום ימי המלחמה הראשונים היא הציעה להפסיק באופן יזום את המערכה כהיענות להצהרת ה-G8 שפורסמה ב- 16 ביולי. רק בהחלפת אולמרט בראש ממשלה אחר מ"קדימה" ולא בשמעון פרס, טמון הסיכוי להמשך קיומה של מפלגת הבועה והאווירה זאת.

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • יוסי  ביום אפריל 29, 2007 בשעה 11:03 am

  אז מה, גם אתם הייתם לא נחמדים?

 • yigal lavuv  ביום אפריל 29, 2007 בשעה 7:07 pm

  דני,
  ההבדל בין המפאיניקים לליכודניקים הוא הבושה.לליכודניקים וכל הצעירים שגדלו על התעשרות בכל מחיר אין מוסר או בושה. עופר ולוינסון התאבדו כאשר הוחלט להגיש נגדם כתב אישום.
  לאולמרט ויתר קדימה-הליכוד לא איכפת כתבי אישום.כל עוד יוכלו לשלוט-ישלטו.

 • יוסי  ביום אפריל 29, 2007 בשעה 10:09 pm

  נא לדייק!
  נגד עופר לא הוחלט להגיש כתב אישום.
  יתרה מכך: הוא אפילו לא נחקר.
  ואם זה מעניין, הוא לא לקח שוחד. הוא לא יכול היה לקחת שוחד.
  כי בתקופה הרלוונטית הוא לא היה עובד ציבור.
  ראה כאן:
  http://www.notes.co.il/dar/25060.asp

 • דני בלוך  ביום אפריל 30, 2007 בשעה 12:13 am

  אתה צודק כי לא הוגש נגד עופר כתב אישום אך היתה חקירה בעניינו שלא הושלמה והוא לא נחקר בטרם התאבד. ההאשמות נגדו הועלו לגבי תקופת כהונתו בשיכון עובדים.

 • איתי אשר  ביום אפריל 30, 2007 בשעה 2:53 pm

  בקדימה אין מנהיגים שמובילים את הציבור יש אנשים שחושבים שהם ראויים להנהיג ושמעסיקים סוקרים יועצים ושאר חוזים בכוכבים שאומרים להם למה הציבור מצפה.

 • איתי אשר  ביום אפריל 30, 2007 בשעה 2:55 pm

  פתאום נפלה עיני על הרשימות הנקראות ביותר של דניאל בלוך
  http://www.notes.co.il/daniel/13169.asp

 • דני בלוך  ביום אפריל 30, 2007 בשעה 4:16 pm

  אם נסארללה לא היה מקלקל לו ייתכן והיה מגיע רחוק.

%d בלוגרים אהבו את זה: