למרות הכל – ברכות להצלחה באנאפוליס

 

 האם אינכם שומעים את משק כנפי ההיסטוריה? חיים רמון הוא השבוע מ"מ ראש הממשלה, מי היה מאמין? ופואד חזר למשרד הביטחון? האינכם חשים יותר בטוחים?

 

חודש נובמבר הוא חודש היסטורי בתולדות הדיפלומטיה הציונית והישראלית. הצהרת בלפור, החלטת האו"ם על החלוקה, קבלת החלטה 242 במועצת הביטחון של האו"ם וביקור סאדאת. הכל קרה בנובמבר והשנה אנו מציינים יובלות עגולים – 70, 60, 40 ו-30. ומי יודע, אולי ועידת אנאפוליס גם היא תיכנס למניין האירועים ההיסטוריים של נובמבר הטוב.

 

הרבה דיו נשפך, מימין ומשמאל, נגד ועידת אנאפוליס. אין חלקי עם המבקרים. יכול להיות שהיא לא תועיל, אך היא גם לא תזיק. עצם קיומה הוא הישג חשוב לישראל, לפלסטינים המתונים ולכל הגורמים הבינלאומיים המתנגדים לטרור ומעדיפים דיפלומטיה על פני שימוש בכוח צבאי. ההיגיון ששרר בכל המאמצים הדיפלומטיים בעבר הקרוב והרחוק שורר גם הפעם – למצות כל סיכוי למשא ומתן.

 

חבל שמחנה השלום ובתוכו מפלגת העבודה ומר"צ לא היו אלה שהניעו את היוזמה אלא רק נגררו לתוכה. היה מגוחך לראות את אהוד ברק בבית הלבן מחייך כאילו הוא המחותן הראשי, אף כי רק הוזמן ברגע האחרון להיות משקיף בסעודת הקבצנים. אולמרט לקח עמו את שני יריביו – ציפי לבני ואהוד ברק – רק כדי שלא יחברו יחד בעת העדרו ויכינו לו הפתעות כלשהן בית. על רמון ופואד הוא סומך יותר.

 

הרבה טעויות נעשו במהלך הדיונים לקראת אנאפוליס. עד רגע זה לא ברור אם תתפרסם הצהרה משותפת אם לא. אנחנו שכחנו את הכלל הישן והטוב שהנחה את כל ממשלות ישראל – הכל פתוח למשא ומן בלא תנאים מוקדמים. לכן היתה יותר ממוזרה הדרישה מהפלסטינים כתנאי שיכירו קודם כל בישראל כמדינה יהודית. דרישה שטותית מצד מי שרוצה באמת ובתמים להתקדם לשלום. אנחנו איננו זקוקים להכרה בנו כמדינה יהודית.

 

אנחנו כבר קיבלנו את כל ההכרה הדרושה בקיומנו כמדינה ואת אופיה הפנימי של המדינה רק אנחנו נקבע. בהסכמי קמפ דיוויד ובהסכמי השלום עם מצרים וירדן אין שום משפט המדבר על הכרה בישראל כמדינה יהודית. אני בטוח שאילו מנחם בגין היה סבור שההכרה הזאת נחוצה וחשובה היה מעלה דרישה בכיוון זה ואולי לא היה הסכם.

 

*מתפרסם במקביל באתר עבודה שחורה www.blacklabor.org

 

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • גולדלבט משה  ביום נובמבר 27, 2007 בשעה 4:13 pm

  בזכויות הלגיטימיות של העם הפלשתינאי
  מעניין אם הפלשתינאים מוכנים להכיר בזכויות הלגיטימיות של העם היהודי בארץ ישראל
  ועידת אנפוליס תזיק מאחר והיא מקבעת כבר את הויתורים המופלגים שעשה אהוד ברק בקמפ דיויד
  . ובשיחות טאבה

 • ארנון  ביום נובמבר 27, 2007 בשעה 5:01 pm

  עברו 90 שנים

 • דני בלוך  ביום נובמבר 29, 2007 בשעה 9:48 pm

  בשעור הזה בחשבון נעדרתי. כמובן, 90

%d בלוגרים אהבו את זה: