שגיאה לא פשוטה בעזה

בתחילת השבוע כתבתי באתר זה:

 

"ביקור בוש בישראל היה מביך, מקומם ואף מסוכן, על רקע הלגיטימציה שנתן הנשיא לפעולה בעזה, מבלי שמתקיים דיון על שימוש בעסקה לשחרור גלעד שליט לטובת הודנה. רגע לפני וינוגרד, הציניות של אולמרט וברק עלולה לחזק את קיצוני החמאס ולעלות לנו ביוקר". 

 

ובהמשך:.

 

"בצאתו מישראל לא נטל עמו בוש אף תובנה חדשה אבל, הוא הותיר להנהגת ממשלת ישראל תחושה של יד חופשית לפעול בעזה, כפי שמבשר לנו דובר צה"ל האמיתי, רוני דניאל. אני מסכים שיש צורך לפעול לבלימת ההפגזות והקסאמים מעזה. אין לחכות עד לתוצאה כלשהי מן התהליך המדיני או עד שיפותח נשק הבלימה האולטימטיבי או עד שחלילה יתרחש אסון כבד. אבל האם באמת מוצו כל האפשרויות האחרות קודם פעולה גדולה, שתחייב שילוב של כמה אוגדות והישארות צה"ל בתוככי הרצועה לזמן ממושך? האם נבדק רעיון ה"הודנה" כחלק משחרור אסירים תמורת החייל החטוף, גלעד שליט?

 

הממשלה נמצאת במלכוד וינוגרד. מעטים יאמינו כי פעולה גדולה בעזה איננה באה גם משיקולים של מכה מקדימה לוינוגרד ושל מתן תרוץ לברק ולמפלגת העבודה שלא לפרוש מן הממשלה ולהמשיך ולשמור על אולמרט כבמצוותו של הנשיא בוש. ברור לכל שברק אינו רוצה לעזוב את הממשלה. לרגע לא האמנתי שכוונתו אחרת, גם כשמסר את הצהרתו החגיגית לאופיר פינס על הדשא בשדות-ים. בסך הכל נבחר ברק לראשות העבודה בתואנות שווא. הוא לא השתנה והוא ממשיך לדרדר אותה, בהמשך לפעילותו מאז נבחר לראש ממשלה ב-1999."

 

עד כאן הציטוט. ונשאלת השאלה – האם הפעולה המסיבית בשטח היתה הכרחית? אני מניח שאף אחד לא התכוון מלכתחילה לפגוע בבנו של מנהיג החמאס, אך האפשרות של תקלה ופגיעה באזרחים הנקלעים במקרה למקום חייבת להילקח בחשבון. אם נכונה הידיעה שהמו"מ על שחרור גלעד שליט נכנס לשלב מתקדם ורציני חובה היתה לנהוג באיפוק רב ולהימנע מפעילות שאיננה חיונית ודחופה ביותר.

 

מנסים לשכנע אותנו שנלמדו לקחי מלחמת לבנון השנייה. אני מטיל בכך ספק.

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • איתי  ביום ינואר 16, 2008 בשעה 12:05 pm

  ואנחנו לא יודעים איפה בדיוק, ולכן ייתכן גם מצב בו פעולה קרקעית או אווירית תגרום למותו מירי כוחותינו. אבל את זה כל הרוני דניאלים שוכחים לציין.

 • גולדלבט משה  ביום ינואר 16, 2008 בשעה 2:13 pm

  בכל הנוגע לקשר של הפעולה לוועדת וינוגרד.
  לקראת הפרסום יטענו שאסור לזעזע את המערכת הפוליטית בזמן שמתקיימת פעולה צבאית חשובה ובזמן שמתנהל מו"מ לשלום שבגללו ליברמן פרש
  יש כאן בפירוש רצון לנהל מלחמה כספין
  כשם שיש לי חשש כבד שהפעולה ב60 השעות האחרונות למלחמת לבנון השניה הייתה בעצם ספין ולא מהלך צבאי

%d בלוגרים אהבו את זה: