קדימה לקראת יום הדין של וינוגרד – מפץ או ריסוק

נותרו עוד עשרה ימים עד ה- 30 בינואר, יום פרסום הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד. לפי העיתונים עיני כל נשואות לאהוד ברק ולתגובתו. משום מה איש לא שואל מה תעשה קדימה – מפלגתו של ראש הממשלה, הסיעה הגדולה ביותר בכנסת הנוכחית.

 

קדימה היא מפלגה משונה. היא נבנתה בצלמו ובדמותו של מייסדה, אריאל שרון, לפי צרכיו הפוליטיים ורצון חצרו. אלא ששרון נסתלק מן החיים הפוליטיים במועד שלא תוכנן, בלי שקבע יורש ובלי שקדימה נתגבשה כמפלגה מסודרת עם חוקה ותקנון מסודרים ודמוקרטיים. וכך זכה בלוטו אהוד אולמרט בראשות הממשלה והתוצאות ידועות. קדימה נולדה כחזון של "מפץ" שבו המערכת הפוליטית שלנו המאובנת ביסודות שנקבעו בימי המנדט הבריטי לובשת צורה חדשה ויוצרת לבסוף מפלגת מרכז, מעין תרכובת של מפא"י ההיסטורית והציונים הכלליים של ראשית ימי המדינה. אלא שאריק שרון לא הספיק לכונן מפלגה כרצונו. הוא הביא עמו כמה חלקים מן הליכוד וקומץ אופורטוניסטים ומתוסכלים ממפלגת העבודה. חזו להם הרים וגבעות אך הם הגיעו ל-29 מנדטים בלבד, פחות מרבע מכלל המושבים בכנסת.

 

בעוד עשרה ימים תעמוד קדימה לפני שוקת שבורה. הכתובת על הקיר ברורה. העובדות ידועות. מלחמת לבנון השנייה גילתה כשל מנהיגותי חמור מאלף עד תיו, מן הרגע הראשון עד לאחרון, ואף יותר מכך בישורת האחרונה. בכל מדינה מתוקנת היה ראש הממשלה הולך הביתה, במיוחד אחרי פרישת הרמטכ"ל ושר הביטחון.

 

ראש הממשלה לא מתכוון ללכת ביוזמתו. במקרה כזה ישנן לקדימה שלוש אפשרויות: הראשונה, להשלים עם המצב, תוך תקווה שמפלגות אחרות לא יפילו את הממשלה ולהמשיך עם אולמרט. התוצאה הבלתי נמנעת היא ריסוק קדימה בבחירות הבאות. האפשרות השנייה היא שמפלגת העבודה או ש"ס מפילות את הממשלה וגורמות להקדמת הבחירות. אבל, גם אם ערב הבחירות תחליף קדימה את אולמרט במועמד או מועמדת אחרת, זה כבר יהיה מאוחר מדי. קדימה תקרוס ותהיה המפלגה השלישית או הרביעית בכנסת הבאה. האפשרות השלישית שקדימה תביא לאחר ה-30 ינואר להחלפת אולמרט בראש ממשלה אחר – ציפי לבני, שאול מופז, מאיר שיטרית או דליה איציק, כי זהו הסיכוי היחיד שלה לשמור על כוחה ומעמדה. לראש הממשלה הנבחר תהא שהות לבסס את מעמדו עד לבחירות הבאות.

 

זו הברירה האמיתית אחרי פרסום הדו"ח והאחריות העיקרית עדיין מוטלת על כתפי קדימה. אין בכך כדי לפטור מאחריות את אהוד ברק והנהגת מפלגת העבודה. אסור להם להשלים עם המשך המצב הקיים. אומרים שהחלפת ראש הממשלה או הקדמת הבחירות יפגעו בקידום תהליך השלום. נו, באמת? וממשלה התלויה בש"ס והניצבת על כרעי תרנגולת של קואליציה מתפוררת תוכל לקדם את תהליך השלום?

 

אומר ברק שאין טעם להקדים את הבחירות אם אין ביטחון שהוא ינצח. אם כך להרבה שנים לא כדאי יהיה לקיים בחירות בישראל שכן אין סיכוי שברק ינצח בהן. במדיניות נכונה ונועזת, המשלבת מתינות מדינית, עוז ביטחוני וגישה חיובית בנושאי חברה ורווחה, יש סיכוי לנצח. אם לא – מה משנה אם נתניהו יעלה לשלטון עכשיו או בעוד כמה חודשים?

 

ישנה מתחת לשטח תנועה של רצון לפרוש ממפלגת העבודה אם ברק לא יפרק את הקואליציה אחרי ה- 30. איני יודע כמה רצינית היא המגמה הזאת – דרושים על-פי החוק לפחות שבעה ח"כים לפרישה שכזאת ולא ברור אם יימצאו. אם יתקיים איום ממשי כזה יוכלו הפורשים להקים מערך עם מר"צ והנותרים להתחבר עם קדימה ל"מפץ" מחודש, עם תוצאות בקלפי שקשה לחזותן.

 

וביתיים מוכיח גם שר האוצר השני של קדימה, רוני בראון, כי אינו ברוך כשרונות יותר מראש ממשלתו, אולמרט. כבר כתבתי לפני כחודש על הישגו הגדול של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, בסיום שביתת המורים העל-יסודיים. השבוע נצטרף לכך הישגו הגדול במציאת הדרך לסיום שביתת הסגל הבכיר באוניברסיטאות. שוב הוכח כי שר האוצר וראש הממשלה אינם יודעים כיצד לנווט משברים פנימיים.

 

נציע להם כאן הצעת ייעול לפיתרון סכסוכי עבודה בעתיד כלקח משתי השביתות הגדולות בחינוך: אם סכסוך עבודה שהתגלגל לשביתה לא נסתיים בהסכם עד תום שבועיים לשביתה יש לחייב את הצדדים לפנות לעופר עיני שיציע מתווה לפיתרון השביתה. כך נחסוך מכל הצדדים שבועות ארוכים של מירוט עצבים ושל לילות ארוכים לבנים שיעברו במשא ומתן ללא שינה. עופר עיני תחילה.

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • גולדבלט משה  ביום ינואר 20, 2008 בשעה 9:17 pm

  הדו"ח לא יהיה חמור כל כך כלפי אולמרט. אולי השמועות הן רק תעלול של יועצים אסטרטגיים שמטרתו להכין אותנו לגרוע מכל שכאשר לא יגיע כולם יתפעלו ויגידו שציפו לדו"ח חמור בהרבה?
  באמת רצוי להימנע מתחזיות-אני גם לא מזלזל בכלל ביכולות ההישרדות של אולמרט. מבין המועמדים בקדימה הוא בכל זאת הכי רציני

 • ד.ט  ביום ינואר 20, 2008 בשעה 9:24 pm

  איני רואה במה אולמרט רציני יותר מהאחרים. פוליטיקאי אפרורי ונכלולי שבכל תפקידיו לא השאיר דבר מלבד צ'ופרים למקורבים, ועלה לגדולה מפני שהיה במקום הנכון כששרון לקה במוחו.

  הכי טוב ופשוט שיחליפו אותו בשקט בציפי לבני, שטרית או אפילו דיכטר ונסגור עניין. דווקא החלפה במופז תהיה קצת נלעגת, כי מופז אחראי למה שקרה בלבנון הרבה יותר מאולמרט.

  לדעתי אין הצדקה להעיק על המדינה בבחירות, אלא כאשר על הפרק סוגייה עקרונית. החלפת אולמרט אינה סוגיה עקרונית. באחריות לארועי מלחמת לבנון נושאת הממשלה כולה, אולמרט לא קיבל שום החלטה עקרונית לבדו, הכל הובא להצבעת הממשלה.

 • יוסי  ביום ינואר 20, 2008 בשעה 10:11 pm

  ברשת הופצה דעת מקורבי אומרט. אם אתם רוצים בחירות תקבלו בחירות. פרץ וחלוץ לא איימו לשרוף את המועדון, עובדה. ניתן בהחלט להחליף ראש ממשלה ללא בחירות, הרשת מלאה ביועצים ומומחים ואם צריך אפילו ניתן לחוקק חו בעניין. אין ספק שאם אומרט ירצה זאת וגם אם לא יפריע על ידי התפטרות פתאומית ניתן להחיף רה"מ ללא בחירות. בכל מקרה ההדלפה הזו האיום הלא תקין הזה מחרידה ראו מי עומד בראש העסק, מפחיד.

 • גולדלבט משה  ביום ינואר 21, 2008 בשעה 7:27 am

  להחליף ראש ממשלה מכהן זה לא כל כך פשוט ואם יש לו יכולת עמידה בלחצים אז זה עוד הרבה יותר מסובך-גם היריבים צריכים להיות מאורגנים ולהציב חלופה
  אני ממש לא חסיד של אולמרט-אם יש מי שתהה על כך. אני סבור כי עקרונית יש לערוך בחירות במועדן ולמעט בנסיבות חריגות וועדה או בית משפט אינם צריכים להחליף ממשלה
  מעבר לכך-במלחמת לבנון השנייה נכשלנו-איני סבור שכשלון בהכרח מצביע על צורך בהדחה. צ'רצ'יל נכשל בגליפולי ובהרבה מערכות במלחמת העולם השנייה שהוא יזם
  הבטחה של ברק שניתנה תחת לחץ של אופיר פינס היא בוודאי לא סיבה

 • דני בלוך  ביום ינואר 21, 2008 בשעה 8:52 am

  אין לי ספק שהדו"ח יהיה חמור. די לי בוויכוח עם עמדתו החריפה עוד יותר של פרופ' יחזקאל דרור. וינוגרד וחבריו לא יוכלו להסתפק בדו"ח צמחוני. קראו את הפרקים הרלוונטיים בספרם של עמוס הראל ואבי יששכרוף "קורי עכביש" על הימים האחרונים למלחמה ואת דבריו של שגריר ארה"ב באום.
  אבל, כאמור, הכל אפשרי בפוליטיקה הישראלית. עם פרסום דו”ח אגרנט הראשון חשבו רבים ששום דבר לא יקרה וכעבור עשרה ימים גולדה התפטרה. נכון, לאולמרט עור עבה משל גולדה. אבל לעולם אין לדעת מה יקרה כאשר הקואליציה כה חלשה ושברירית.
  מה שחשוב מבחינתי הוא לקבוע מה טוב כעת למדינה ולחברה בישראל. לטעמי, בשלב זה צריך שינוי בתוך המסגרת הקיימת ולא בחירות חדשות.
  אבל, השארת המצב הנוכחי בראשות אולמרט היא הפיתרון הגרוע יותר

%d בלוגרים אהבו את זה: