הדילמה ההמלטית של ברק

 

השמחה בלשכת ראש הממשלה אולמרט היתה מוקדמת מדי. עיון ראשוני בדו"ח מעלה אמנם כמה התייחסויות מקלות לתהליך קבלת ההחלטות בשלב של 60 השעות האחרונות, אך כלל הקביעות האישיות והמערכתיות נשאר חמור ביותר ובמיוחד כאשר הוועדה אינה חוזרת בה מן הקביעות העקרוניות של דו"ח הביניים. משפט המפתח הוא: " מבחינתנו, כל מה שנאמר על ידינו בדו"ח החלקי הוא מסמך חתום וסגור".

 

גם שמחת הפרשנים האתרוגיסטים היתה מוקדמת ואווילית. הם קנו את ה"ספין" של לשכת אולמרט בטרם קראו את הדו"ח. אין ספק כי נכשלו בהבנת הנקרא והנשמע.

 

צריך גם לחזור ולקרוא את ההדגשה מתוך דו"ח הביניים: הטלנו אחריות אישית על שלושת הקברניטים (אולמרט, פרץ וחלוץ) למרות שמצאנו ליקויים לא קלים גם  בפעולתם ובמחדליהם של רבים אחרים במערכת המדינית והצבאית, ולמרות שחלק ניכר מתנאי הרקע של ההחלטות הוכתבו לשלושה על ידי עובדות ותהליכים אשר הם לא היו אחראים להם, כולל תרבויות ומבנים מוסדיים וכן תהליכים פוליטיים, הכל כפי שפירטנו בדו"ח החלקי. עשינו זאת מאחר והיה צורך להבהיר ולהדגיש כי שום מידה של תמיכה ציבורית בזמן היציאה למלחמה, ושום מידה של צדק בתגובה צבאית, לא היה די בהם להצדיק התנהלות בלתי זהירה כאשר המנהיגים באו לשקול אם לפעול בדרך של תגובה

צבאית חריפה שהייתה עלולה להתדרדר למלחמה".

 

לכך נוסף קטע ארוך של התפתלות מדוע נמנעה הוועדה בדו"ח המסכם להטיל מסקנות אישיות כדי שלא להאריך את עבודת הוועדה. אך מבין השורות והניסוחים המפותלים ברורה עמדת הוועדה כי אילו היו מפרסמים מסקנות אישיות הן היו כוללות המלצה שאולמרט ילך בעקבות חלוץ ופרץ והיו מוסיפים עוד אנשים לרשימה ובכללם כאלה שאחראים למחדלים מן העבר. אני מניח שכוונתם לראשי ממשלה, שרי ביטחון ורמטכ"לים שכיהנו לאחר היציאה מלבנון. באהוד ברק הם לא נוגעים, אלא באלה שבאו אחריו. ושוב הם חוזרים על מסקנותיהם בדו"ח הביניים:

 

מצאנו כשלים וליקויים חמורים בתהליכי קבלת ההחלטות ובעבודת המטה בדרג

המדיני, בדרג הצבאי ובממשק ביניהם.

 

מצאנו כשלים וליקויים רציניים באיכות ההיערכות, המוכנות, ההתנהלות והביצוע

של החלטות בדרג הפיקודי העליון בצה"ל, בעיקר בכוחות היבשה.

מצאנו כשלים וליקויים חמורים בהסתמכות על חשיבה ותכנון אסטרטגיים, הן

בדרג המדיני והן בדרג הצבאי.

 

מצאנו כשלים וליקויים חמורים בכל הנוגע להגנה על העורף ולהתמודדות עם ירי קטיושות.

 

בשל קביעות אלה אנו רואים במלחמת לבנון השנייה החמצה גדולה וחמורה… תמונת המלחמה הייתה תוצאה משולבת של ניהול לקוי של הדרג המדיני והדרג הצבאי

והממשק ביניהם, של ביצוע לקוי של צה"ל, ובעיקר של כוחות היבשה, ושל תנאי רקע

פגומים מבחינת ההיערכות של ישראל.

 

אהוד אולמרט הוא האחראי ואין ספק לכל מי שקורא את הדו"ח השלם על שני חלקיו שהוא חייב ללכת. הוועדה לא סיפקה לברק סולם לרדת מן ההתחייבות שלו ערב הסיבוב השני בפריימריז. הוא חייב לדרוש מאולמרט לפנות את כסא ראש הממשלה או להיערך להקדמת הבחירות, כדי שחבר המושבעים הגדול – הציבור – יקבע את עמדתו נוכח ממצאי השופטים החוקרים – חברי ועדת וינוגרד.

 

ברק נוהג בשלב ראשון בחוכמה שאינו יורה מהמותן וממהר להגיב אך הוא חייב גם לזכור כי אם סתם יישאר בממשלה בעקבות הדו"ח הסופי והמלא הוא חותם בזאת לשבט את גורלו ועתיד מפלגתו. דווקא בהישארות בממשלה ללא כל שינוי כיוון רציני הוא מבטיח את ניצחון נתניהו והימין בבחירות הבאות. הנה כבר אולמרט חוגג ומנסה לצרף את יהדות התוקה לממשלה. לש"ס הוא כבר ויתר בעניין ירושלים ובמשרד הדתות. מי שמאמין סתם בהתחיבויותיו של אולמרט ל"תהליך השלום" מהמר על כרעי תרנגולת ומפקיד את עתידו ב"קרן הצבי".

 

תנאי המינימום להישארות בממשלה חייבים להיות: אי ויתור לש"ס בעניין המדיני; המשך רציני ואינטנסיבי של המהלך המדיני; תכנית כלכלית-חברתית אינטנסיבית והקפדה על קיום ההסכם הקואליציוני ובמיוחד בסעיפים הדורשים הסכמה מלאה של כל שותפי הקואליציה לשינויים בעלי אופי חוקתי או שינויים במעמד בית המשפט העליון והסכמה מלאה לכל צרוף של שותף קואליציוני חדש.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • בועז  ביום ינואר 31, 2008 בשעה 8:29 am

  כי אצלנו לא "הולכים הביתה" בגלל כשלונות ואין לקיחת אחריות.

  וועדות חקירה אינן מולידות דבר מלבד קצת רחש-מחש בבצת התקשורת.

  תהיינה בחירות, מתישהו, והעם יאמר את דברו. בכל מקרה זה יהיה או ביבי נתניהו או אהוד אולמרט, ושתי הברירות אינן מוצלחות במיוחד.

  אז מה זה משנה.

 • גולדלבט משה  ביום ינואר 31, 2008 בשעה 11:51 am

  האם לא קראת את נחום ברנע-הרי כל מה הוועדה עשתה זו צביטה בלחי של ראש הממשלה
  אני לא סבור שצריך להדיח את ראש הממשלה ולא שצריכות להתקיים בחירות-פשוט מאחר ואני בעד השיטה האמריקאית-בחירות צריך לעשות פעם בארבע שנים
  אבל עם הערותיך על אולמרט ואחריותו
  אי אפשר לא להסכים

 • דני בלוך  ביום ינואר 31, 2008 בשעה 1:12 pm

  אני אמנם "אשם" בכניסת ברנע לעיתונות, וזה סיפור ארוך, אך אני לא חייב להסכים עמו בכל. אני בעד השיטה הבריטית – משטר דו-מפלגתי שבו אין הכרח להמתין ארבע שנים כדי להחליף ראש ממשלה או נשיא כושל

 • ארנון  ביום ינואר 31, 2008 בשעה 5:37 pm

  ברק מסונדל לעשות משנו ועדיף שזה יהיה פעולה לבחירות מוקדמות

 • חיים  ביום ינואר 31, 2008 בשעה 9:31 pm

  ניתן להחליף רה"מ ללא בחירות גם בישראל. גם מחדלי אולמרט לאחר הפסקת האש זועקים לשמים. גם התנהגותו בכל המשברים שהתחוללו אחרי הפסקת האש בלבנון מעידה על עו"ד מתוחכם עד נכלולי לא על מנהיגות, הבנת הסביבה, כח מאחד או כל מעשה או מחדל חיובי. בואו נניח שברגע זה נחטפים בגבול סוריה שני חקלאים ישראליים מישהו סומך על אולמרט על מה שיאמר או מה שיעשה. זה מצב מסוכן להפליא שישראל לא הייתה בו שנים. ברור שתוך ימים תבוא מכה ערבית, כך זה באיגרוף, כשיריב מסוחרר אתה מכה ומהר והרבה.
  זה רציני