מה עוד צריך לקרות?

מה עוד צריך לקרות כדי שאהוד אולמרט יפנה את כס ראש הממשלה זמנית או דרך קבע? אחרי דבריו של פרקליט המדינה, משה לדור, על העברות המזומנים לידיו של אולמרט והגילויים הנוספים הצפויים מחר עם הסרתו הסופית של צו איסור הפרסום מה עוד צריך לקרות?

 

שהרי אם אולמרט משוכנע בחפותו מן הראוי שיצא לחופשה כדי להכין את עדותו. אם אין לו שעה אחת קטנה בלוח הזמנים העמוס שלו מהיכן ימצא את השעות הרבות שיידרשו לו לקראת חקירות ושימועים? ואם הוא יודע, בינו לבין עצמו, כי יש דברים בגו, מוטב כי יתפטר לפני שהוא עלול להסתבך בעדות שקר, חלילה.

 

השבוע נפתח כנס הקיץ של הכנסת ה- 17 בצל ההאשמות נגד ראש הממשלה. האם בסיומו, בסוף הקיץ, יתברר לנו כי המושב הנוכחי של הכנסת ה – 17 הוא גם האחרון שלה? הדבר אפשרי אך, למרות תחזיותיו של אהוד ברק, עדיין לא הייתי מהמר על כך. למרות הלחץ הציבורי הצפוי ולמרות הקושי לנהל מדינה במצב הנוכחי של ראש ממשלה כנחקר סדרתי, כאשר שורה של הכרעות חיוניות ניצבות בפתח – בעיות הביטחון השוטף סמוך לעזה, האיום האיראני, תהליך השלום עם הפלסטינים ועם סוריה, הכנת תקציב 2009 והעברתו, סכנות האינפלציה וההאטה ופתרון ושאלות חברה בוערות, עדיין ישנם יותר מדי גורמים פוליטיים החוששים לעתידם אם יוקדמו הבחירות שהרי תרנגולי הודו אינם ששים לאפשרות של הקדמת חג ההודיה וחג המולד. אני מעריך שהבחירות יתקיימו בין יוני לנובמבר 2009.

 

מי מעוניין בהקדמת הבחירות? ביבי נתניהו, הליכוד והימין. ככל שהבחירות תוקדמנה כך יגדלו סיכוייהם למנוע רוב מגוש של קדימה – עבודה – מר"צ ותומכיהם. ככל שהבחירות מתאחרות – הסיכוי הולך ופוחת: אולי יורשו של אולמרט יצבור או תצבור מומנטום, המצב הביטחוני ישתפר, תושג רגיעה, תחול התקדמות בתהליך השלום. מי יודע?

 

ומי אינו מעוניין בהקדמת הבחירות: קודם כל, אהוד אולמרט וכל ראשי קדימה, מלבד ציפי ליבני. שנית, חברי כנסת מסיעות רבות החוששים כי לא יחזרו למשכן לאחר הבחירות. מפלגת העבודה נמצאת כרגיל בדילמה ההמלטית שלה: בחירות חדשות לא יעלו אותה לשלטון ואילו הישארות בממשלה הנוכחית גם היא תפגע בסיכוייה לשמור לפחות על כוחה הנוכחי. ברגע זה נראה לי שכף המאזניים נוטה לאי-הקדמת הבחירות. חקירות אולמרט יימשכו עוד חודשים אחדים, ואם לא יחול שינוי בעמדת האמיתיות של מפלגת העבודה ספק אם יהיה רוב בכנסת להפלתו או להקדמת הבחירות.

 

מה טוב למדינה? הטוב ביותר הוא יציאה לחופשה, נבצרות או השעיה מרצון של ראש הממשלה, כפי שנהג רבין בעת פרשת חשבון הבנק. בחירות חדשות או המשך עסקים כרגיל הם מרשם בדוק לכאוס והעמקת אי יכולת התפקוד של הממשלה בתחומים רבים וחיוניים. מפלגת העבודה תחשוש, ובצדק, כי הדבר יחזק את מעמדה של מ"מ ראש הממשלה, ציפי לבני אבל מה האלטרנטיבה? ומה סיכויי העבודה בראשות ברק, בבחירות שיוקדמו? המשך כהונת הממשלה בראשות זמנית של ליבני תעניק לברק הזדמנות אחרונה להוכיח עצמו כשר ביטחון שקול, המטפל בלי הצל הכבד של אולמרט ותוך שיתוף פעולה עם ליבני, בבעיות הביטחון הקשות העומדות בפנינו ותוך גיבוי פעילותה של ראש הממשלה בפועל למען קידום תהליך השלום.

 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • גולדלבט משה  ביום מאי 20, 2008 בשעה 1:31 pm

  בצדק הצבת המון סימני שאלה על האלטרנטיבות הרצויות למדינה ולכל אחת מהנפשות המעוניינות ומכאן התשובה-לא צריך לקרות כלום עד שהתמונה תתבהר, או שאולמרט יחליט שכך או כך הוא פורש.
  לו היה עלי לייעץ לאולמרט-לא הייתי מייעץ לו לפרוש בכלל בשלב זה
  לו הייתי ציפי לבני הייתי נמנע מלקבל רשות ממשלה כממלאת מקום-יטפלו בה ללא כפות והיא לא תוכל להגיב
  לו הייתי ברק לא הייתי יודע מה לעשות-מצבה של מפלגת העבודה נראה כרגע רע

 • דני בלוך  ביום מאי 20, 2008 בשעה 1:57 pm

  אני הייתי מייעץ לאולמרט ולציפי לבני לא לקבל את עצותיך.
  אם אולמרט בסופו של דבר יתברר כזכאי הרי דווקא נכונותו לצאת לנבצרות זמנית תחזקו ותבטיח לו ניצחון בבחירות הבאות.
  באשר לציפי – בכל מקרה יהיו לה חיים קשים אך עצם הישיבה בכסא ראש הממשלה תחזק אותה מול יריביה מבית ומבחוץ.

 • גולדלבט משה  ביום מאי 20, 2008 בשעה 2:48 pm

  נמתין ונראה
  השאלה אם הוא יכול ציבורית לצלוח את העדות המוקדמת של טלנסקי
  אגב-למרות שבג"ץ לא צפוי להתערב כי הוא לא ערכאת ערעור על החלטות ביניים שאינן קיימות בהליך פלילי-ההחלטה של בית המשפט המחוזי הייתה שגויה ומחמירה עם אולמרט

 • גולדלבט משה  ביום מאי 20, 2008 בשעה 2:48 pm

  נמתין ונראה
  השאלה אם הוא יכול ציבורית לצלוח את העדות המוקדמת של טלנסקי
  אגב-למרות שבג"ץ לא צפוי להתערב כי הוא לא ערכאת ערעור על החלטות ביניים שאינן קיימות בהליך פלילי-ההחלטה של בית המשפט המחוזי הייתה שגויה ומחמירה עם אולמרט

 • יגאל  ביום אוגוסט 31, 2008 בשעה 1:47 am

  כאשר אדם על הכיסא הוא יכול עוד לתמרן ימין ושמאל להפעיל אנשים
  אבל כאשר הוא נבצר או משעה את עצמו זמנית אין לו את היכולות של ראש ממשלה
  והמבין יבין…

%d בלוגרים אהבו את זה: