האופציה המועדפת

לפני כחודש וחצי נכחתי בדיון בו השתתף השר שלום שמחון, אחד האישים הפוליטיים המנוסים ביותר כיום. הוא אמר כי עד תחילת יוני נדע אם יתקיימו בחירות לכנסת בנובמבר 2008 ומדבריו השתמע סיכוי סביר לכך. סיפרתי זאת לאחד מידידי, כתב לענייני מפלגות (זו לא היתה הדלפה, זה היה אירוע פתוח לקהל) אך הוא לא השתמש בסיפור והפסיד סקופ רציני. בהכירי את שמחון אני מניח שזו לא היתה ספקולציה סתמית אלא הערכת מצב משותפת לו ולאהוד ברק עוד לפני שהופיע טלנסקי בעולמנו. כבר אז היה ברור שכמה מחקירות אולמרט יובילו לכתב אישום.

 

היום ברור שאולמרט לא יצא נקי מכל הפרשות, בוודאי לא מבחינה ציבורית. מבחינה פוליטית הוא כבר בחזקת מת, אף כי טרם נקבר. כל ההגנות הנשמעות ממקורביו, עורכי דינו ויחצ"ניו אינן מצליחות להציגו כטלית שכולה תכלת. אם כל הכספים שקיבל הינם כשרים למהדרין מדוע ניתנו במזומן ובמעטפות ומדוע לא דווחו כחוק? אולמרט גם טען שתיק בנק לאומי לא העלה דבר. אך טענה זאת ברגע זה אינה נכונה. פרקליט המדינה טרם החליט בה. העובדה היא ברורה בכל מקרה: לציבור אין אמון באולמרט, גם לא בקרב מצביעי קדימה. כראש ממשלה אין לו מנדט אמיתי למשול, לקבל החלטות, לנהל משא ומתן מדיני, לקבל החלטות ביטחוניות בשאלות של חיים ומוות. אין לו כל סיכוי להעביר בכנסת תקציב או חקיקה רצינית.

 

במדינות מתוקנות הוא היה נאלץ לפרוש מזמן. כיוון שאין הוא פועל בעצמו תיאלץ המערכת הפוליטית להחליט בעבורו. מי שיהסס ויימנע מהכרעה יפגע בבחירות הבאות.

 

מבחינה דמוקרטית עקרונית יש שתי חלופות נאותות: לבחור ראש ממשלה אחר מ"קדימה" ולהמשיך בקואליציה הקיימת או ללכת לבחירות מוקדמות. אילו היתה לנו שיטה המאפשרת קיום בחירות תוך 30 יום היתה זו האופציה המועדפת, אם קדימה אינה רוצה או אינה מסוגלת להחליף את אולמרט. הבעיה אצלנו היא שבחירות ניתן לקיים לכל המוקדם 3 חודשים לאחר פיזור הכנסת ותמיד המועד התארך הרבה מעבר לכך, כך שהמועד הקרוב האפשרי הוא נובמבר הקרוב.

פרוש הדבר שיתוק מוחלט של מערכות הממשל לחודשים ארוכים עד שתורכב ממשלה חדשה לאחר הבחירות. והסיכוי הסביר הוא שלא יהא קל להרכיב קואליציה חדשה בזמן קצר. בתקופה הארוכה הזאת יהיו רוב המערכות משותקות דווקא בעת שנדרשות הכרעות לא קלות בענייני מדיניות, ביטחון, כלכלה ותקציב.

 

לכן, להערכתי, האופציה העדיפה היא הקמת ממשלה חדשה בכנסת הקיימת תוך קביעת מועד מוסכם לבחירות חדשות בנובמבר 2009. אם קדימה לא תתאחד סביב מועמד או מועמדת חלופי לאולמרט כי אז מוטלת החובה האישית והמוסרית על ציפי לבני לפלג את קדימה (אם ילכו עמה עוד 9 ח"כים לפחות) ולפעול להרכבת קואליצית חרום עם העבודה, הליכוד, ש"ס, הגמלאים ועוד גורמים שיסכימו לתמוך בקואליציה כזאת מבפנים או מבחוץ (יהדות התורה, מר"ץ?). קואליציה זאת תפעל על בסיס תוכנית מוסכמת:

1. המשך תהליך השלום בהסדרים זמניים. אם תסתמן אפשרות של הסדר קבוע יוכרע הנושא בבחירות הבאות.

2. דרך הכרעה מוסכמת בעניינים ביטחוניים חיוניים.

3. שמירה על עקרונות שלטון החוק ומעמד בתי המשפט.

4. שמירה על המדיניות הכלכלית-חברתית הנוכחית.

5. בכל הנושאים הבעיתיים יכריע פורום משותף של ראשי הסיעות החברות בקואליצית החרום.

 

מי יעמוד בראש הממשלה? אם קדימה לא תביא לנדוניה רוב ברור של חברי סיעתה, ומכיוון שאהוד ברק אינו חבר כנסת, תצטרך מפלגת העבודה להכריע בין ציפי לבני לביבי נתניהו. עד למועד המוסכם לבחירות יהיה ראש הממשלה ממילא רק ראשון בין שווים.

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • גולדלבט משה  ביום מאי 29, 2008 בשעה 10:04 am

  מותר לנחש כי צפי לבני תשמח לכהן שנה כראש ממשלה לפני הבחירות ובכך לסלול לעצמה דרך לעתיד-לשיטתך. אז אולי זו אופציה עדיפה למדינה אבל אני בספק גם בשאלה זו.
  אין כל אופציה לממשלה היום בראשות נתניהו
  התוצאה חוזרת למשבצת של הקדמת הבחירות ולהערכתי כל תאריך לפני ינואר 2009 הוא בלתי סביר
  אין חשיבות רבה לשאלה אם ייקבע תאריך מוסכם לעוד 8 חודשים או שאולמרט יתפטר מחר וימשיך לעמוד בראשות ממשלת מעבר-אני לא מעריך שתהיה ממשלה חילופית מאחר ולא ברק ולא נתניהו ואף אחד לא יאפשר ללבני או למופז לצבור וותק בתפקיד ראש ממשלה
  זה המצב כאשר לא מבינים שחקירת ראש ממשלה מכהן יכולה לגרום לנזקים עצומים מעבר לכל תועלת.
  שניתן היה להפחק לו גם הייתה נדחית בשנה שנתיים
  זו בדיוק ההוכחה לנזק שגרמה המשפטיזציה המטורפת ועודף הכוח שיש לבתי המשפט ולפרקליטות בישראל. . החבורה הזו תחריב יום אחד את המדינה.
  אז מה עושים? בחירות מוקדמות כמה שיותר מהר והן יעלו כבר את נתניהו לשלטון -לפחות נשיג את הפסקת המכירה הכללית במסווה של תהליך שלום
  מאידך השמאל ירוויח את מינו דן מרידור לשר המשפטים מאחר ונתניהו ירצה מאד לא להסתכסך עם הכוח החזק ביותר בישראל.

 • רובי  ביום מאי 29, 2008 בשעה 7:20 pm

  אחזור שנית. את הנזק גרמו הגנבים לא השוטרים או התביעה או השופטים. מי שבאמת דואג למדינה כמשתמע מממשה שידאג שגנבים לא יגיעו לשלטון. ברגע שיתחילו לדחות חקירות לא יהיה לזה סוף. מתי יחקרו נשיא? שופט בעליון? יו"ר הכנסת? שר אוצר?. ראש עיריה?
  תתחילו בגידמאק.

%d בלוגרים אהבו את זה: