החלטה נכונה

לעיתים רחוקות מזדמן לנו לשבח החלטות שקיבלה הממשלה הנוכחית. הפעם אני יכול לומר שההחלטה שקיבלה הממשלה לאשר את העיסקה עם החיזבאללה היא החלטה נכונה ואני שמח שהיא נתקבלה ברוב ברור ומכריע. אני מכבד את אלה שהצביעו נגד. אינני מכבד את עמדות ראשי המוסד והשב"כ הנשמעות יותר ככסת"ח. טוב עשה השר עמי איילון כאשר שאל את ראש המוסד, שהתנגד לשחרור קונטאר, האם אי-שחרורו יביא לכך שנקבל מידע נוסף על רון ארד והלה השיב בברור:"לא".

נכון, עדיף היה אילו יכולנו לפעול בדרך אחרת. אילו ניתן היה למנוע את החטיפה או לערוך מבצע הצלה מפואר, גם אם היה מסתיים בכישלון, כמו מבצע  חילוצו של נחשון וקסמן ז"ל. אם אפשר לפעול בדרך אחרת מתוך סיכוי סביר – עדיף, אם אין אפשרות כזאת לא נותרה ברירה אלא להגיע לעסקת חליפין.

היו כבר עסקאות כאלה בעבר, חלקן קשות יותר. האמת היא שלא הגענו לאינפלציה של חטיפות. לא מפני שארגוני הטרור אינם רוצים בכך, אלא מפני שלמדנו להיזהר – בתחבורה האווירית, במתקנים ישראליים ויהודיים בחו"ל, באזהרות מתאימות לנוסעים ולמטיילים, בהתנהגות סבירה וזהירה של רוב הישראלים. איש אינו יכול להתחייב שלא יהיו עוד ניסיונות חטיפה שאולי גם יצליחו.אך סביר להניח שמספרם לא יהא רב ותמיד יהיו בידינו די קלפי מיקוח אם יהיה צורך.

להערכתי, במצב הנוכחי אין לממשלה גם כל אופציה אלא לאשר את העסקה המסתמנת בכל אשר נוגע לגלעד שליט. מקור מהימן עלי, הבקי בענייני המשא ומתן, אומר לי כי ניתן היה להגיע לעסקה בעניין שליט עוד לפני מספר חודשים ורק ישראל אשמה בהמשך המצב הקיים והעסקה שהוצעה אז ונדחתה אינה שונה ממה שמוצע עתה ואשר צריך לקבלה ללא דיחוי.

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • רני  ביום יוני 29, 2008 בשעה 10:12 pm

  מאז מלחמת השחרור ולפניה חטיפות העלמות ואי החזרת שבויים וחטופים היו נשק מובהק של הערבים במלחמתם בציונות. גם בתקופת המאורעות בסוף שנות השלושים נחטפו והועלמו יהודים כך בעצם גם בלבנון, עירק לוב סוריה ואירן, שאל את יוצאי ארצות אלו. זה לא יחודי לישראל סוריה העלימה מאות לבנונים אם לאאלפים שאיש אינו יודע גורלם. מאז מלחמת השחרור ועד לממשלת הכסילים חסרי הנסיון והשכל מערכת הבטחון דאגה לגמור כל מערכה ב"בנק" מלא של מאות אם לא אלפי שבויים, אם היו בישראל עיתונאים היינו מקבלים בשבועות האחרונים היסטוריה מסודרת של כל הנושא אבל יש לנו רכילאים סנציוניים משרתי תיאוריות קיצוניות עבור אגורה ויחצנים מיפולטיביים עבור שקל, כמה חסר שיף. במלחמה זו היו ביד ישראל כמה עשרות אנשי ביטחון לבנונים ששוחררו בכסילות אין סופית. הנה אתה העיתונאי הותיק באיזו עוד מלחמה גמרה ישראל עם פחות מעשרה שבויים חיים? אם לקח זה יילמד מה טוב. חוץ מזה ההיסטריה שאם לא יעשה כך וכך יהיה גורל שליט כארד היא שיא הטמטום המופקר. ישראל צריכה להודיע על רשימה שמית מפורטת של מאה אנשים שאם שליט לא יחזור חי יתפשו יובאו לדין ויענשו בהתאם גם אם יהגרו לירח או יתחבאו מתחת לים. חוץ מזה ברור כיום שיש כבר עכשיו בחיזבאללה הנחיה: כתובה לא נרמזת ודאי להרוג שבויים. ישראל חייבת לתבוע, מייד ועדת חקירה של הצלב האדום על רצח החילים שלה שנחטפים חיים ומוחזרים מתים. ואותנו עוד מאשימים בגין סברה ושתילה. מי חטף ורצח?. השמות בבקשה.

 • אחת מהצפון  ביום יוני 30, 2008 בשעה 12:59 am

  וכמה חטיפות בוצעו ע"י ישראל? את זה אתה גם יודע? וכמה מהחטיפות הסתיימו ברצח?
  ישראל לא יכולה לתבוע שום חקירה אם היא לא רוצה לפתוח תיק פנדורה.

 • גולדלבט משה  ביום יוני 30, 2008 בשעה 6:50 am

  עיתוי העסקה והביקורת הרבה עליה מהווים משקל נגד למסע הציבורי המאורגן לשחרורו בכל מחיר של גלעד שליט.
  במובן זה לעסקה יש אולי תפקיד בעצירת הסחף שנגרם במסע מתוכנן של משפחת שליט -שאיני בא אליה בטענות.
  נדרש אומץ מוסרי רב לעמוד מול משפחת שליט ולומר לה שגלעד לא ישוחרר בכל מחיר-. בסופו של יום אני חושש שאומץ כזה אינו בנמצא

 • דני בלוך  ביום יוני 30, 2008 בשעה 7:45 am

  אפשר היה לשחרר את שליט כבר לפני זמן מה בהסדר סביר יחסית שטוב ממנו לא נוכל להשיג

 • דודי  ביום יוני 30, 2008 בשעה 8:12 am

  איך אפשר לשפוט אם העיסקה טובה או לא, אם איננו יודעים מה אנחנו מקבלים בתמורה?

 • דני בלוך  ביום יוני 30, 2008 בשעה 9:00 am

  אינני יודע עם העיסקה טובה או לא. מלכתחילה – מרגע החטיפה היה צריך לנהוג אחרת. אנחנו דנים במצב הנוכחי ומשפחות החטופים לא צריכות לסבול עוד יותר בגלל כשלי ממשלת אולמרט מאז ועד עתה וכשלי הממשלות הקודמות בפרשת רון ארד.

%d בלוגרים אהבו את זה: