דגל שחור

השאלה מי נתן את ההוראה, איזו פקודה נתנה ומה הבין החייל היא משנית. כל הסיטואציה היא חמורה. עצם העובדה שמג"ד בישראל נדרש לתת פקודה לעשות משהו מול מי שכבר עצור, כפות ועיניו מכוסות, היא הדבר החמור. והחייל, אם חשב כי ניתנה לו פקודה לירות, היה חייב להבין כי זו פקודה בלתי חוקית בעליל שדגל שחור מתנוסס מעליה ואסור היה עליו לבצעה.

ברור שמישהו הרגיש שם שנעשה משהו לא בסדר ועל כן הדברים לא דווחו עד שגילה "בצלם" את הפרשה.אך העניין אינו משפטי אלא חינוכי. משהו רע קורה בהתנהגות חיילי צה"ל במחסומים וכלפי מפגינים, ולא רק פלסטינים.

לרמטכ"ל, לראש אכ"א החדש ולקצין חינוך ראשי יש הרבה עבודה חינוכית-הסברתית כדי לחנך את חיילי צה"ל כיצד מתנהגים ושומרים על טוהר הנשק.

 

 

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • כתריאל  ביום יולי 21, 2008 בשעה 11:52 pm

  (שזרק אבנים על חיילים ולכן נעצר) יקבל את עונשו המגיע לו על פי ההגיון – הוא לא היה נוגע בו אלא מביא אותו לשיפוט החוק.
  אבל המגד יודע שלא יעשו לאותו זורק אבנים שום דבר שירתיע אותו לנסות ולפצח את גולגלות החיילים שנית בבלוקים ואבנים, ולכן החליט להרתיע את המתפרע.

  זה לא בסדר, אבל זה אי אפשר להגיד שזה לא מוסרי

 • יובלוג  ביום יולי 22, 2008 בשעה 12:05 am

  כל קצין משטרה או קצין בצה"ל שחש שמערכת המשפט לא פועלת כראות עיניו – עליו להעניש את העבריין שהוא תופס כראות עיניו. שכן אנו לא מדינת חוק, אלא מדינה בה כל דאלים גבר – וכל שאדם צריך לעשות על מנת להפוך למחוקק-שופט-מבצע הוא ללכת לקריירת קצונה – והוא יכול לעשות כל שרצונו.

  מוסרי, בטח שמוסרי. מה יותר מוסרי מלירות באסיר כפות, גם אם רק למטרת "הרתעה" ופציעה קלילה?

 • אחת מהצפון  ביום יולי 22, 2008 בשעה 12:57 am

  רק במקרה מישהו צילם את האירוע ולכן יש חקירה.
  כמה באמת מקרים כאלו קורים (וחמורים יותר) וכמה מטופלים? אתה יכול לנחש כמוני או לקרוא את דו"חות "בצלם" ולהשוות מול דו"חות צה"ל ולהבין שהדגל השחור מכסה את כל השטחים הכבושים, וגם זולג אל תוכנו.

 • איריס  ביום יולי 22, 2008 בשעה 12:58 am

  תוצאותיו הצפויות של האירוע וחקירתו יהיו שעל הקצין העוצר להעביר את העצורים למקום מבודד שבו אין סיכוי שיצלמו מה שקורה. המשחק מכור, ולכן האירועים האלו כבר לא מפיקים אנחות גינוי מהציבור המוסרי והעייף מספינים.

  אולי כדאי לצאת מהנחה שאלה כללי המשחק החדשים, כלומר צה"ל לא מנסה להצטייר כמוסרי אלא כאשר הוא "נתפס" על חם, והוא דואג לצמצם את האירועים בצורה טכנית. כניראה זה העם, ואי אפשר להחליף אותו כרגע.

  החייל בטח לא חריג, אני משערת, והמג"ד ודאי ודאי שאינו חריג למעט בטפשותו (למעשה גם זה לא ממש חריג). אז מיצוי הדין דוקא איתם אינו חייב בהכרח להחשב כצודק מאד. הדגל השחור מתנוסס כבר על כולנו כמו חשרת עננים, ואפילו עלי התאנה המקצועיות (שמתפרנסים מזה יפה, כמו בצלם) כבר לא מכסים את הערווה.

  לי ניראה שהכיוון צריך להיות ביזור האחריות ולא תפיסה אקראית של שעירים לעזאזל שעלו בעדשת הפלאפון המזדמנת. מקרה כזה, או שאלוף הפיקוד טס על טיל , כאחראי מיניסטריאלי ושר הבטחון נדרש להגיב על זה בתקשורת, בממשלה ובכנסת בבחינת האחראי באמת, או שעוזבים את החייל בשקט ומעניקים לו טיפול פוסט טראומטי בתקווה שהוא יחלים ולא ירביץ לאשתו בעתיד. כל משחק המחבואים הזה מתיש לדעתי ומחמיץ את המטרה שהיא שינוי הנורמות (אם זו אכן המטרה).

 • חנוך גיסר  ביום יולי 22, 2008 בשעה 7:27 am

  הצבאית ממש תטפל בעניין "במלוא החומרה"…

  רק מכבסת המילים הולכת ומשתכללת, והבושה היא בושה של כולנו!

 • רני  ביום יולי 22, 2008 בשעה 8:15 am

  אין דבר כזה נשק טהור. אין.
  ובכיבוש אין מצבים של טוהר.

 • דני בלוך  ביום יולי 22, 2008 בשעה 9:20 am

  זה לא צודק וזה לא מוסרי. נכון, יש בעיה כללית, אבל גם במצב הביטחוני הקיים, אפשר להתנהג בצורה הומנית, ויש חיילים רבים שנוהגים כך.

 • איל בד  ביום יולי 22, 2008 בשעה 9:26 am

  לייבוביץ ראה הכל מראש.
  הדרך היחידה להימנע מכל זה כיום היא כנראה להימנע מצה"ל.

 • יוסי  ביום יולי 22, 2008 בשעה 10:39 am

  לא ברור הדיבור הזה:

  "שמג"ד בישראל נדרש לתת פקודה…"

  איך שלא נתבונן על המילים הללו משתמעת מהן נטייה להעמיד את המג"ד באור פסיבי משהו.

  התבוננתי היטב בסרט הוידאו. שנייה לפני הירייה המג"ד דוחף טיפה את העצור ומרחיקו ממנו, וברור שהוא עשה כן כפעולה אינסטינקטיבית להרחיק עצמו מקו האש שתיפתח – כעבור שנייה כאמור – לעבר רגליו של העצור.

  התחושה של בושה קטנה מדי על מעשהו המתועב של המג"ד הזה, שאת דרגותיו יש להסיר מיד ולהכניסו לבית הסוהר, ומשם – הבייתה.

  אמירתו המרוככת של שר הביטחון ("כך לא נוהגים") ראוייה אף היא לגנאי.

 • אסתי  ביום יולי 25, 2008 בשעה 8:56 am

  כמו שאמרה אחת מהצפון ואת כל מדינת ישראל.

  וכמו שאומר אוברשטורמבנפיהרר אואה ב"נוטות החחסד" – כולם אחראים. גם אלו שלא ידעו, כי כולם שירתו את הרייך השלישי.
  ולפני שקופצים ואומרים שאני משווה את צהל לנאצים וכו', אז אני לא. אני רק אומרת שכל אחד מאיתנו, גם זה שלא עשה, שמגנה, שלא משתף פעולה, כל אחד מאיתנו הוא אזרח המדינה הזאת שדגל שחור מתנופף מעליה.

%d בלוגרים אהבו את זה: