נכדה של שר

בתקשורת פורסם כי הנערה בת ה- 17 שנפגעה מפיל בספארי לאחר מעשה "שובבות" של כניסה בחשאי לספארי ולמתחם הפילים היא נכדה של שר. זו פגיעה חמורה באתיקה. ראשית, מה עניין השר לנושא? השר אחראי למעשי נכדיו? שנית, כל עם ישראל מנסה לנחש מיהו השר. לא קשה לערוך רשימה מצומצמת של שרים המצויים בגיל שבו ייתכן שיש להם נכדה בת 17.

 

לאחר שהורדתי מן הרשימה את ראש הממשלה, את שרי ש"ס את השרות ואת כל מי שמתחת לגיל 60 הגעתי לרשימה הקצרה הבאה: עמי אילון, רפי איתן, זאב בוים, פואד בן אליעזר, יעקב בן יזרי, גדעון עזרא ודניאל פרידמן. עכשיו עלינו לנסות ולמצוא למי מהם יש בן או בת הגרים בכפר סבא ואם יש להם בת בגיל 17.

 

הרוב הגדול לא יעשה את החישובים הללו ואף לא יגיע לרשימה מצומצמת. בעיניו יהיו כל השרים בבחינת חשודים. הגיע הזמן לדרוש מן התקשורת לנהוג אחת משתיים – או לתת לנו שם מפורש או לא להפריח שמועות בלתי ממוקדות. וכי לא מספיק היה לכתוב "נערה בת 17 מכפר סבא"?

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • יוסי  ביום אוגוסט 3, 2008 בשעה 10:02 am

  – בהמון כלי תקשורת כבר פורסם מי השר.
  – נדמה לי שציבורית חשוב לדעת ששר פלוני עובר סבל – מכל סיבה שלא תהיה – בוודאי בגלל מצבה הבריאותי של נכדתו.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 3, 2008 בשעה 10:22 am

  בינתיים ראיתי בכמה מקומות כי פוסם הבא -פואד בן אליעזר. אני, למשל, חשבתי על שם אחר, ולטעמי עדיף היה לפרסם את העניין בלי כל אזכור של המשפחה.

 • יוסי  ביום אוגוסט 3, 2008 בשעה 10:31 am

  בתקשורת פתוחה – במיוחד בעידן האינטרנט – אין מצב שעניין שכזה לא יתפרסם.
  הרי ברור שפואד הגיע מיד לבית החולים, איך ניתן לשמור בסוד דבר כזה?

 • הזוייה  ביום אוגוסט 3, 2008 בשעה 10:37 am

  בתוכניות הסאטירה בערוצים השונים, בגלל גודלו של פואד ושל הפיל.

  בלי קשר זה סתם חוסר אחריות של ההורים ולא חשוב אם מדובר על הנכדה או הבת של יושב ראש הדירקטוריון או ראש הממשלה.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 3, 2008 בשעה 11:01 am

  לא חייבים לפרסם כל דבר. הרי לא פרסמו את שמה.

 • מנחם  ביום אוגוסט 3, 2008 בשעה 11:28 am

  רשימת תדובתו של דני בלוך צודקת.

 • חנה בית הלחמי  ביום אוגוסט 3, 2008 בשעה 11:43 am

  שמדובר בנכדה של שר ולא בנערה מן היישוב. אגב, למעט ידיעות – השאר מפרסמים שזו נכדתו של פואד. נכדה פצועה זה פצע בלב, הפרסום מיותר ומכאיב לכשעצמו. אני לא רואה הבדל אתי בינו לבין פרסום הפתק של אובמה.
  רק שתחלים, הילדה. לאף ילד/ה בעולם לא מגיע כזה "עונש" על כסילות-נעורים. אני מקווה שהעיתונים יעזבו את השר לנפשו, להתרכז בהחלמת נכדתו.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 3, 2008 בשעה 12:29 pm

  הארץ לא פרסם ולא ישראל היום ולא YNET ככל שראיתי

 • דודי  ביום אוגוסט 3, 2008 בשעה 12:39 pm

  זו לא פעם ראשונה. אפשר להשתמש במונח כללי יותר כמו "איש ציבור" אם מתעקשים.

 • אלון  ביום אוגוסט 3, 2008 בשעה 5:04 pm

  כשהעיתון ברגיל מלא צהוב,
  אז לא יודעים להבדיל בין ידיעה לרכילות,
  מה מפתיע?

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 3, 2008 בשעה 6:16 pm

  לא כולם פרסמו.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 4, 2008 בשעה 10:04 am

  אתר הברנז'ה אייס מפרסם היום את הכתבה הבאה בעניין:
  מעריב חשף את זהות הקטינה שהותקפה ע"י פיל בספארי; דובר השר בן-אליעזר: "עבירה על החוק"

  ליאור ליברובסקי | 03.08.08 | 15:43

  בידיעות ובהארץ התאפקו: חשיפת קרובים של קטינה המעורבת בעבירה פלילית אסורה עפ"י חוק; דובר השר שיגר מכתב חריף אל עורך מעריב: "חרף העובדה כי ידעתם על איסור זה, בחרתם לפרסם את העניין כאילו מדובר באחד הסקופים הגדולים בתולדות העיתונות הישראלית, ובדרך גם פגעתם בשמה הטוב של הקטינה הפצועה"

  במעריב החליטו גם היום להיות העיתון הנועז מכולם, כאשר חשפו כי בת ה-17 שהותקפה בסוף השבוע ע"י הפיל ’מותק’ בספארי היא נכדתו של שר התשתיות, בנימין (פואד) בן-אליעזר, בכותרת "פואד, הנכדה והפיל". זאת, לעומת ידיעות אחרונות שפרסם רק כי מדובר ב"נכדה של פוליטיקאי בכיר", ועיתון הארץ שתפס עמדת ביניים כשפרסם כי מדובר בנכדה של שר בממשלה.

  בידיעות הסבירו היום כי הסיבה לקו העריכתי שנקטו היא הרצון להימנע מעבירה על החוק, שכן חשיפת קרובים מדרגה ראשונה או שנייה של קטינה המעורבת בעבירה פלילית אסורה על פי החוק.
  כך גם בהארץ, עם הכתבת רוני זינגר-חרותי שאמרה לאייס כי "על פי חוק קטינים אסור לזהות אותה, ולכן בחרתי שלא לחשוף את השם של סבה".

  לידי אייס הגיע מכתב חריף שיצא היום מאסף אזולאי, דובר השר בן-אליעזר, אל עורך מעריב, דורון גלעזר, לפיו "הבוקר פרסם עיתונכם ידיעה עם הפניה מעמודו הראשון, תחת הכותרת ’פואד, הנכדה והפיל’, ובה נמסר בבירור ייחוסה המשפחתי של הקטינה הנחשדת לכאורה.

  "להבנתנו, יש בפרסום משום אפשרות לעבירה על החוק. לפי חוק הנוער (טיפול והשגחה), חל דין מאסר שנה אחת על מי שמפרסם שמו של קטין או כל דבר אחר העשוי להביא לזיהויו או לרמוז על כך באופן או בנסיבות שיש בהם כדי לייחס לו עבירה או שחיתות מידות.

  "המעשה חמור בעינינו עוד יותר, חרף העובדה כי ידעתם על איסור זה. אתמול אף התקשרתי אל רכזת הכתבים בעיתון, שני, וביקשתי להזכיר את העובדה כי מדובר בקטינה הנחשדת לכאורה בעבירה פלילית, ועל כן אין לפרסם את ייחוסה המשפחתי. רכזת הכתבים השיבה כי במעריב מודעים לעובדה זו. גם בתגובתו של השר למקרה, אותה שלחתי הן לראש דסק והן לכתב העיתון, רשמתי כי הדברים הם מפיו של שר בכיר בלבד ללא אזכור שמו".

  "כפי שבוודאי הבחנתם, שני העיתונים הגדולים, ידיעות אחרונות וישראל היום, וכן עיתון הארץ, שמרו על הכללים בעניין זה. חלקם אף גילו רגישות ורשמו רק ’פוליטיקאי בכיר’ ולא יותר מכך. כלי התקשורת שפרסמו את הייחוס המשפחתי במהלך סוף השבוע, חדלו לעשות כך כשהבינו כי מדובר בעבירה על החוק.

  "לצערי הרב, בחרתם לפרסם את העניין כאילו מדובר באחד הסקופים הגדולים בתולדות העיתונות הישראלית, ובדרך גם פגעתם כפי שנראה בשמה הטוב של הקטינה הפצועה. מעבר לרדיפה אחר הכותרת, ישנן גם נפשות ומשפחות שאפשר לפגוע ולהרוס בדרך, וחבל שזו הדרך שעיתונכם חשוד כנוקט בה.
  העובדה כי מדובר בנכדתו של שר בכיר בממשלה, אין בה בכדי לפגוע בקטינה ובזכותה המלא והבסיסית לפרטיות ככל קטינה אחרת הנחשדת".

  עו"ד דרור מתתיהו, מומחה למשפט פלילי ולקניין רוחני, הסביר לאייס כי "הנערה חשודה בעבירה, ולראייה שני חבריה שנחקרו בעוון פריצה לספארי. הסיבה שהנערה לא נחקרה הוא מצבה הבריאותי. האיסור לפרסם פרטים על קטין מופיע בשני חוקים: חוק בתי המשפט קובע כך, כמו-גם חוק הנוער שמבטיח סנקציה על עובר העבירה".

  בהקשר זה יש לציין את הביקורת הרבה שנמתחה לאחרונה על מעריב, כזכור, בגין פרסום הפתק שהטמין המועמד לנשיאות ארה"ב, ברק אובמה, בכותל המערבי.

  אבי אשכנזי, הכתב האחראי לידיעה במעריב, כמו-גם עורך מעריב דורון גלעזר וראש דסק החדשות בעיתון, נטע ליבנה, סירבו להגיב.

%d בלוגרים אהבו את זה: