מאיר אביזוהר

הלך לעולמו ד"ר מאיר אביזוהר, היסטוריון ואיש מדע, שהיה חבר הכנסת השביעית מטעם הרשימה הממלכתית מיסודו של דוד בן-גוריון.

מאיר אביזוהר היה בן 85 במותו.  חוקר מורשת בן-גוריון ומחבר ספרים בנושאי מדע המדינה והיסטוריה ארצישראלית.אביזוהר נולד בירושלים ולמד בבית הספר התיכון "בית הכרם" בעיר, שאביו היה מורה בו, ובאוניברסיטה העברית. הצטרף למפא"י ב-1940 בעת היותו בן 17 ובנעוריו היה חבר תנועתהמחנות העולים וחבר קיבוץ חמדיה.. בתש"ח השתתף בקרבות גדוד "מוריה" בירושלים ואחריה היה קצין תרבות והסברה, בין היתר כעורך "במחנה".

אביזוהר נטל חלק בפעילות ליישוב הנגב והערבה ונמנה על הגרעין המייסד של העיר אילת. נמנה עם "צעירי מפא"י" בתקופת בן-גוריון וכיהן תקופה מסוימת כדובר מפא"י. בשנות ה-50  עמד בראש האגף לפיתוח הנגב והערבה במשרד הפיתוח. בשנות ה – 60 היה חבר מערכת "דבר" ומערכת "הפועל הצעיר".

בשנת 65 פרש אביזוהר עם בן-גוריון ממפא"י והיה בין מקימי רפ"י. היה העורך הראשון של בטאון רפ"י, "מבט חדש".ב- 69 היה בין מקימי הרשימה הממלכתית בראשות בן-גוריון וכיהן כחבר כנסת מטעמה.  אביזוהר עמד בראש קבוצת המיעוט ברשימה הממלכתית, שפרשה מהרשימה, סירבה להצטרף ללחכוד  והצטרפה לעבודה.  במהלך כהונתו בכנסת  הוא שימש חבר בוועדות החינוך, חוקה, חוק ומשפט ועבודה.

החל בשנת 1970 שיימש אביזוהר כמרצה באוניברסיטת תל אביב ואחר כך באוניברסיטת בן-גוריון, שבה כיהן כפרופסור. אביזוהר היה ראש "המכון למורשת בן-גוריון" בשדה בוקר ועמד בראש המפעל של פרסום יומני בן-גוריון ומחקרים אודות האיש ותקופתו.

אביזוהר היה איש ערכים, נאמן לדרך שהאמין בה, מאחרוני נאמניו הפוליטיים של בן-גוריון, שלא עזבו. הוא היה חוקר מעולה, חבר ורע. יהי זכרו ברוך.

 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.
%d בלוגרים אהבו את זה: