תת משנה בכיר לממלא מקום הסגן הזוטר

מורי ורבי פרופסור דב סדן נהג לומר שכוחו והשפעתו של מנהיג אינו קשור לתואר שהוא מחזיק בידו. ברל כצנלסון, יצחק טבנקין, מאיר יערי ויעקב חזן היו מנהיגים ללא תואר ומשרה פוליטית רשמית. ישראל גלילי השפיע כשר בלי תיק יותר מהרבה שרים בעלי תיקים כבדי משקל. יגאל אלון איבד הרבה מיוקרתו בשל התעקשותו על התואר של סגן ראש הממשלה.

 

ליצני התקופה טענו אז שאלון לא יסכים להיות ראש ממשלה אלא אם יהיה בעת ובעונה אחת סגן ראש הממשלה. לכן יש להתייחס בגיחוך ל"הישג" של ברק בהשגת התואר של סגן בכיר לראש הממשלה. נו, באמת. בין מ"מ ראש הממשלה, שיהיה ככל הנראה, מופז, המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, והסגנים – אלי ישי ואולי עוד ראשי סיעות אחרים, מה מעלה או מוריד התואר בכיר, למי שכבר מחזיק בתיק הביטחון רב העוצמה והחשיבות.

 

בשנות ה- 80 שירתי בשגרירות ישראל בוושינגטון. כאשר היה מגיע נשיא המדינה או ראש הממשלה לביקור רשמי היה כל הסגל הדיפלומטי נדרש להתייצב לקבלת פני האורח בשדה התעופה הצבאי אנדריוס והכל נעמדו לפי הדרג ליד השטיח האדום כדי לקבל את פני האורח רם המעלה וללחוץ את ידו. לפי כללי הטקס השגריר היה ראשון, הציר המדיני – שני ואחריהם כל ממלאי התפקידים הבכירים. היה מגוחך לראות את הנספח הצבאי, הציר הכלכלי, ציר ההסברה, הציר לענייני הקונגרס והקונסול הכללי נדחפים כדי לעמוד יותר קרוב יותר לראש השורה. בצד עמד אז נציג המוסד שנשא בתואר דיפלומטי של ציר -יועץ. אמרתי לו בחיוך: "למה אתה לא נדחף"? והוא השיב: "מי שצריך לדעת מה חשיבותי יודע ועל כל השאר לא אכפת לי".

 

ברק צריך להבין שהתואר סגן בכיר רק מגחך אותו ואינו מוסיף לו דבר. כוחו טמון באישיותו וביכולתו להשפיע מהותית על ההחלטות המדיניות – בטחוניות ואין זה משנה מה כתוב בהסכם הקואליציוני. כוחו בממשלה הוא בהיותו עומד בראש סיעה של 19 או 22 (אם מביאים בחשבון את שלושת פורשי הגמלאים של שרוני), שבידה ההכרעה על עתיד הממשלה ועל יכולתה להעביר חקיקה ותקציבים בכנסת. אם הוא מפעיל כוח זה בשכל, בטעם ובעיתוי הנכון הוא על הסוס. אם לא – אין כל חשיבות לתואר או לסעיף קטן ג' בהסכם כלשהו.

 

ברק לא ייבחן בבחירות הבאות בתארים אלא במעשים. האם שיקם את יכולת ההרתעה וההכרעה של צה"ל? האם עשה כל שאפשר למען חידוש תהליך השלום? האם קידם סדר יום חברתי? דאג לתיקון העוול לקשישים, נכים, חולים, נוער וילדים? האם מנע יוזמות הרסניות לפגיעה במערכת המשפט ואכיפת החוק? כל השאר אינו אלא בבל"ת וכסת"ח, בכיר כזוטר.

 

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • גולדלבט משה  ביום אוקטובר 14, 2008 בשעה 1:34 pm

  כי דניאל פרידמן יהיה בוודאי סגן בכיר ואתה בוודאי לא רוצה שהם יהיו באותו מעמד פורמלי.

 • דני בלוך  ביום אוקטובר 14, 2008 בשעה 2:07 pm

  התואר של פרידמן לא משנה. מצדי שיהיה סגן בכיר ראשון למשנה רמון.

 • דודי  ביום אוקטובר 14, 2008 בשעה 2:19 pm

  והתעקשותו המגוחכת על תואר כבוד מיוחד, שנוצר עבורו בלבד ואינו מוזכר כלל בשום חוק – "המשנה לראש הממשלה".

 • הצבנ  ביום אוקטובר 14, 2008 בשעה 2:51 pm

  כך או כך, בבחירות הבאות מפלגת העבודה מתחלקת דרך החור שבאמבטיה.

 • אסתי  ביום אוקטובר 14, 2008 בשעה 11:18 pm

  חוזר אלינו כדי לסיים סופית את מה שהתחיל בקדנציה הקודמת שלו ב99 – לשים את הגולל על תנועה מפוארת שהקימה כאן מדינה, ועכשיו נופחת את נשמתה בזרועותיו הקצרצרות אך השמנמנות כה.

 • גולדבלט משה  ביום אוקטובר 15, 2008 בשעה 6:14 am

  בכך שמפלגת העבודה נמצאת היכן שנמצאת. ברק הוא רק סימפטום למפלגה שמבחינה חברתית היא התנתקה לחלוטין ממצוקות של שכבות נרחבות מאד ומבחינה מדינית אין הבדל בינה למפלגת קדימה למשל.
  האחרון שהציע למפלגה תקווה היה עמיר פרץ -כולם מגנים אותו על שהסכים להיות שר ביטחון. אני גיניתי אותו שהלך לממשלה בה הוא אינו יכול להשפיע-האמת שלא הייתה לו ברירה . אתם מתארים לעמכם את פואד מאפשר למפלגת העבודה לא להיות בממשלה?
  אין טעם להזיל דמעה -הגיעה שעתה של מפלגת העבודה למות והתהליך יתרחש ככול שמספר תומכיה בבתי גיל הזהב יתמעטו

 • דני בלוך  ביום אוקטובר 15, 2008 בשעה 7:50 am

  גולדבלט לשלטון

 • nachum  ביום אוקטובר 15, 2008 בשעה 12:17 pm

  you really dont like barak.but barak in his life did a lot.as he says wait to the result and then hit him

 • גולדלבט משה  ביום אוקטובר 15, 2008 בשעה 1:28 pm

  עתידה של מפלגת העבודה הוא בכוחות צעירים ורעננים ואני ממש לא נמנה על כוחות אלו-ייתכן שאתה בקסמך האישי ובפעילותך בסניף המפלגה המקומי תגייס עבורה תומכים צעירים רבים ונלהבים-אותי ואת הדומים לי כבר הצלחתם להבריח.
  ובאשר לשר פרידמן-אני חושש שהוא נשאר בתפקידו רק מפני שהדרישה לפיטוריו לא הייתה ממש רצינית. מפלגתך מתבוננת בסקרים והם כנראה כל כך מפחידים שהיא תסכים אפילו שרמון וקצב יכהנו בממשלה כשרים בלי תיק למלחמה בעבירות מין

 • דני בלוך  ביום אוקטובר 15, 2008 בשעה 3:40 pm

  תמנה לי דבר אחד מוצלח שעשה ברק מאז נכנס לפוליטיקה האזרחית? על השגיו כאיש צבא ועל אומץ לבו האישי איני מערער.

%d בלוגרים אהבו את זה: