יום הדין בעבודה

מחר הוא יום הדין של מפלגת העבודה. מצבה בסקרים כבר על הפנים אך הרכב מושך יותר של רשימה, בלי פואד, למשל, יכול לשפר במקצת את סיכוייה. הרכב סביר יועיל במקרה שרשימות אחרות – של קדימה או של מר"צ והתארגנות השמאל תיראנה פחות אטרקטיביות או אם הליכוד ירכיב רשימה פייגלינית וידחק כלפי מטה כמה מן הכוכבים המצטרפים.

 

יש קונה עולמו בשעה אחת ויש מאבד עולמו בשעה אחת. בינתיים, החלק השני נכון יותר בתקופה זו לרבים מבין מנהיגינו. אהוד אולמרט יכול היה לקנות עולמו אילו התפטר לאחר מלחמת לבנון. הוא היה בכך מונע את החקירות נגדו וייתכן שכמה שנים לאחר מכן יכול היה לחזור לחיים הציבוריים. גם עתה, אילו היה יוצא לחופשה, מיד עם הודעת היועץ המשפטי לממשלה, היה זוכה לאהדה רבה. אבל הוא לא נקט בצעד ההגיוני היחיד. הסיבה היחידה היא רצונו לפגוע בסיכוייה של ציפי ליבני. גם אהוד ברק יכול היה לשנות את העוינות כלפיו בסקרים האחרונים אילו הצטרף לקריאתה של ציפי ליבני נגד ראש הממשלה. אך הוא שתק כדג כי היה עסוק בסוגיה החיונית של הבטחת שריונו של פואד בן אליעזר. כך הפסיד ברק הזדמנות לקנות עולמו בשעה אחת.

 

נראה כי ברק כאולמרט מסייעים בכוונה או בתת-מודע לנתניהו משום שאינם רוצים בבחירתה של ליבני לראשות הממשלה. ברק היה קונה עולמו אילו היה מצהיר כי לא יצטרף בשום מקרה לממשלה בראשות נתניהו וכי יעדיף אז לשרת כיו"ר האופוזיציה ולא יפרוש מן הכנסת במשך כל הקדנציה. במהלך כזה יכול ברק במכה אחת לשנות את מגמת הסקרים. דווקא משום שברור לכל כי לברק אין סיכוי להיות ראש ממשלה לאחר הבחירות הרי עליו להתייצב באופן ברור נגד נתניהו ולא נגד ליבני. עליו להדגיש את העקרונות, הערכים המדיניים, הכלכליים, החברתיים והחוקתיים עליהם תיאבק מפלגת העבודה. בכך רק יתרום לחיזוקה. אחרת הוא יאבד את בכורת המחנה לחיים אורון ולתנועת השמאל ומר"צ.

 

להגנתו יאמר כי כמעט אף אחד מראשי מפלגת העבודה לא הצטרף לקריאת סיעת קדימה. בלטה לטובה שלי יחימוביץ'. ראשי מפלגת העבודה גם נמנעים מלומר דברים ברורים בשאלת השתתפות אפשרית בממשלה בראשות ביבי נתניהו. פה ושם נאמרו דברים חד-משמעיים נגד מפי איתן כבל ואופיר פינס. האחרים שותקים או משדרים מסרים בלתי ברורים. פורסם כאילו בראיון ל"רדיו ללא הפסקה" עמיר פרץ לא שלל אפשרות שכזאת. מקורביו הכחישו זאת, אך לא שמענו דברים חד-משמעיים מפיו. "מעריב" מבשר לנו בינתיים על לחץ על ברק להתאחד עם קדימה, לאחר הפריימריז כדי לאחד כוחות מול הליכוד והימין. אינני מאמין בערכו של איחוד מלאכותי רגע לפני חצות. התגובה המיידית של הבוחרים תהיה זליגה נוספת של מצביעים מקדימה לליכוד והאיחוד הזה לא יביא קולות חדשים מן הליכוד. מי שלא ירצה להצביע לליכוד, בגלל אופי קיצוני מידי של הרשימה, יעבור ממילא לקדימה, גם בלי העבודה.

 

מכל מקום, הפריימריז של מפלגת העבודה ביום שלישי יקבעו לא רק את מיקומם האישי של המועמדים אלא יכריעו במידה רבה את עתידה וגורלה של המפלגה – לחיים פוליטיים או לחידלון, לאמירת קדיש או להמראה מחודשת. האם תהיה זו מפלגה שולית שתתקיים בקושי עוד קדנציה כשותפה זעירה לשלטון, לכל שלטון, או שתשכיל לערוך חשבון נפש ובדק בית יסודי לקראת עתיד טוב יותר.

 

המומלצים שלי

 

בפריימריז ניתן להצביע לכל היותר לשמונה מועמדים ברשימה הארצית. יש בין המועמדים יותר משבעה שיכולתי לתמוך בהם. חלקם גם ידידים אישיים. אך הרשימה שלי כוללת אלה שאני מעריך את תפישתם הרעיונית, בצד הרקורד האישי ותחושתי לגבי מעשיהם בעתיד.

 

 

שמונתת המומלצים שלי, נכון לעכשיו, לפי סדר האלף-בית:

 

קולט אביטל, יריב אופנהיימר, דניאל בן-סימון, אבישי ברוורמן, נדיה חילו, שלי יחימוביץ', אופיר פינס- פז, עמיר פרץ.

 

 בשום פנים ואופן לא: פואד בן-אליעזר. שמעון שיטרית.

 

המועמד שלי ברשימת השכונות הארצית: אהוד זילברמן. ברשימת העולים הארצית: ליאון ליטינצקי.

 

במחוזות הנמצאים בקצה הריאלי של הרשימה:

 

קיבוצים: אורית נוקד. ערבים: ראלב מג'דלה. דרוזים: שאכיב שנאן.

 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • הבוחר המובחר  ביום דצמבר 1, 2008 בשעה 11:41 am

  גם מה שטוב עכשיו זה שהפריימריס יהיו ממוחשבים.
  נראה לי פעם ראשונה שעושים את זה לא?

 • דני בלוך  ביום דצמבר 1, 2008 בשעה 12:53 pm

  אם זה מובטח כהלכה כי אז קשה לזייף

 • עמנואל  ביום דצמבר 1, 2008 בשעה 3:03 pm

  אחרי עיון במשנתם של החברים ולדימיר איליץ' ("כמה שיהיה יותר רע יהיה יורת טוב למהפכה") וולדימיר זאב ("יא בראכען!"), אני אומר שדווקא טוב אם פואד ייבחר, ובמקום גבוה.

  אין מה לעשות. מפלגת האבודה הגיע למצב חסר תקנה. עם קדימה מימינה (או אפילו למידה) ומרצ (בגרסה מורחבת או אפילו בגרסה המקורית) משמאלה, ועם חוסר היכולת האינהרנטית לשבת באופוזיציה, אין מקום במפה הפוליטית לגוויה המהלכת הזו. הגיע הזמן לפנות אותו למפלגה שלא שרפה את עצמה ככה מצד אחד, ולא נושאת על גבה את מטען המפא"יניקיות מצד שני.

 • גולדלבט משה  ביום דצמבר 1, 2008 בשעה 3:36 pm

  מנדטים שאתה צופה לעבודה
  מדוע לא יולי תמיר
  האם לא התרשמת מהרפורמות האדירות שהשרים הרצוג ושמחון עושים -כפי שטענה בלהט שלי יחימוביץ תמורת הכללתה ברשימות מומלציהם

%d בלוגרים אהבו את זה: