פינוי הכרחי ומוצדק

מדנת ישראל היא מדינת חוק וכלל זה חל גם על המתנחלים. אם חוק או הנחיה חוקית אינם מוצאים חן ביניהם זכותם להיאבק נגדם באמצעים לגיטימיים ובלא אלימות.

במקרה של בית המריבה המצב החוקי הוא ברור, מעבר לשאלה המשפטית אם הקניה הושלמה כדין. כל קניה על-ידי יהודים ורצון להתיישב במקום זה או אחר חייבת באישור המימשל הצבאי והמימשל פועל לפי הנחיות הממשלה ומדיניותה כפי שהן מועברות על-ידי שר הביטחון. מחר ירצה מישהו לרכוש בית בג'נין או בקסבה של שכם, ניתן לו, ונעמיד את צה"ל להגנתו, מפני שסתם התחשק לו?

זכות קובעי המדיניות להחליט אם יש מקום ליהודים להיכנס ולגור בבית המדובר משיקולי ביטחון, מדיניות והסכמים בינלאומיים ודאגה לשלום הציבור. מי שולל את מדיניות הממשלה יאבק בה בדרכים לגיטימיות אך הוא אינו רשאי לקחת את החוק לידיים, להתנגד באלימות לכוחות הביטחון או לפגוע בערבים.

בזמנו קבעה הממשלה פשרה נאותה: כדי לממש את הקשר ההיסטורי, תוקם קרית ארבע, ליד חברון, ולא בתוך חברון. הושגה פשרה בנוגע לתפילה במערת המכפלה, כאשר צה"ל מגן על המתפללים במערה, בסביבתה ובדרך אליה. ממשלות בעבר אישרו בזמנים מסוימים כניסת יהודים למקומות מסוימים בחברון ובמקרים אחרים לא אושרה. רבים וטובים, ולא רק בשמאל, לא תמיד היו מאושרים מן ההחלטות, אך השלימו עמן. קומץ בריונים פועל לפי השראת רבנים קיצוניים וכמה מנהיגות "משיחיות" נגד הקו הזה ונגדם יש לפעול כדין. לא ייתכן שרבנים המקבלים שכר מן הממשלה יסיתו נגד שלטון החוק.

לכן, פעולת הפינוי היתה מוצדקת. אחרת זו היתה כניעה לביריונות אלימה ויצירת מצב של לית דין ולית דיין. חבל שמערכת הביטחון היססה זמן רב ויצרה תקדימים בעבר של כניעה למתנחלים. אך טוב מאוחר מלעולם לא. גם רווח לנו כשהתברר שכוחותינו עדיין מסוגלים להפתיע ולשמור סוד.

עתה חייבים למנוע אלימות נוספת. חייבים לפעול בדרך משפטית נאותה כדי להעמיד לדין מי שפעל באלימות ונגד המסיתים. מי שמתנגד – יפגין, ימחה, ינסה לשנות בבחירות. אגב, לא שמענו בימים הללו את קולו של שר המשפטים מגן על שלטון החוק ועל כבוד בית המשפט העליון ונשיאתו.

 

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • גולדבלט משה  ביום דצמבר 5, 2008 בשעה 6:58 am

  ששמעתי אתנשיאת העליון מגינה על כבוד הממשלה הנבחרת וסמכותו של הפרלמנט שנבחר על ידי העם ועליונותו אל מול רשות שופטת ממונה

  את החלטת העליון צריך לבצע,ללא ויכוח מיותר, גם כשיש כאלו שמשוכנעים כמו השופט בדימוס שטרוזמן שההחלטה מוטעית ונגועה ביחס השלילי של העליון כלפי המתנחלים

 • אודי  ביום דצמבר 5, 2008 בשעה 7:12 am

  מהפינוי הזה. במשך שנים המתנחלים בחברון משתוללים ורודפים את התושבים הפלשתינאים, נוהגים באלימות, הורסים רכוש, ומפרים כל חוק. האלימות והפראות הזו, שהתחוללו תחת עינם של החיילים בחברון, הביאו כבר לבריחה של אלפים ואלפים מתושבי העיר הפלשתינאים. אבל לאור המופע הקטן והעלוב שארגן ברק לכבוד הבחירות, פתאום כל התקשורת תופחת על שכם כוחות הבטחון אוכפי החוק. אין חוק בשטחים, ואל לתקשורת להעמיד פנים כאילו יש.

  ולמשה שחושב שלרשות המחוקקת עליונות על הרשות השופטת בגין נבחרותה, כדאי לחזור מדי פעם ולרענן את הזכרון בספרי הלימוד על עקרון הפרדת הרשויות והגנה על המיעוטים בדמוקרטיה.

 • גיל  ביום דצמבר 5, 2008 בשעה 2:30 pm

  ההשוואה לא במקום.

  בית השלום נמצא בשטח בשליטה ישראלית, כמו קרית ארבע/אריאל/מעלה אדומים ולא כמו הקסבה של שכם.

 • דני בלוך  ביום דצמבר 5, 2008 בשעה 5:59 pm

  השטח בחברון שונה מבחינת המעמד מקרית ארבע/אריאל ומעלה אדומים ויש איסור של המימשל לשהות שם בלא אישור מראש.

%d בלוגרים אהבו את זה: