יורים ולא שותקים

יש הסבורים כי בשעת הלחימה מתחייבת השתקת הביקורת. "שקט, יורים!". אינני מקבל גישה זאת. דיון חופשי ופתוח הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה והדיון החופשי הוא כלב השמירה של הדמוקרטיה שתפקידו לא פוחת, ואולי אף עולה, בימי מלחמה. בתולדות מלחמות ישראל מתש"ח ועד היום לא מצאתי אף הוכחה לכך שביקורת אמנם פגעה במורל או ביכולת הלחימה של צה"ל. להיפך: הביקורת סייעה לפעמים לתקן ליקויים בזמן אמת. הביקורת עזרה לרבים להבין על מה המערכה. גם הקריאות לסרבנות, במקרים שהיו, מימין או משמאל, לא גרפו המונים ולא הזיקו למאמץ הכולל. ויכוח חופשי, פתוח רק מחזק את ההכרה שאנו חיים במשטר דמוקרטי ולכן אנו חייבים לכבד את החלטות הממשלה, גם אם אנו מתנגדים לה.

יש מקרים שבהם יש להצטער על ביקורת שנשתתקה בזמן אמת. אילו התקשורת היתה יותר ביקורתית ערב מלחמת יום הכיפורים ייתכן והיו נמנעים כמה מן המחדלים. אילו התקשורת היתה יותר ערנית ערב מלחמת לבנון הראשונה ובשלביה הראשונים אפשר היה להימנע מכמה מן המשגים החמורים שקרו באותם ימים. הוא הדין במלחמה השנייה. אין גם להצטער על הביקורת בתקופת ההתנתקות. בדיעבד חלק מן הביקורת היה מוצדק. רעיון ההתנתקות יה צודק ונכון אך הוא נכשל במבחן הביצוע החד- צדדי שלו.

כל אחד יכול להוסיף משלו נושאים שבהם דווקא ההשתקה היתה מוטעית. כעקרון, נראה לי שגם כשרועמים התותחים המוזות והתקשורת אינם חייבים לשתוק, בכפוף, כמובן, להוראות הצנזורה הצבאית. יש מקום לריסון עצמי בסגנון, כדי לא לפגוע בציבור זה או אחר, אבל במהות, זכותו וחובתו של כל אחד להציג את האמת שלו, גם אם היא מחוץ לקונסנזוס.

מודעות פרסומת
סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • גיל  ביום ינואר 1, 2009 בשעה 10:11 am

  ומי בדיוק יכול להשתיק את מי שרוצה להתבטא ?
  כבר אמר (אני חושב צ'יקי) שאי אפשר באמת לעצור אף אחד … מפלאיירים על עצים, דרך סמסים ובלוגים בכל מקום.

  אבל אם כבר … אז יכולת להתייחס לכך שהמטוטלת היא בהחלט לטובת התקשורת ויכולת ההתבטאות האינדיבידואלית הרבה יותר מבעבר (וכל שנה זה הולך ומשתפר), כך שספק אם החשש הזה בכלל קיים.

 • דני בלוך  ביום ינואר 1, 2009 בשעה 11:08 am

  קרא כמה בלוגרים באתר זה ובאתרים אחרים.

 • גיל  ביום ינואר 1, 2009 בשעה 11:20 am

  מה זה אומר ? כלום.
  זה שאיזה בלוגר רוצה שבלוגר אחר ישתוק, זה סיבה למסיבה ? נו באמת. אז הנה גם אני אומר לך לשתוק. אז זה אומר שאתה תשתוק ?

  קח פרופורציות ותראה את המצב לאשורו. כל אדיוט וזב חוטם במדינה הזו אומר מה שבא לו. מאלה שאומרים "להכנס בהם" ועד אלה שאומרים "זה הזמן לסרב".

  מי משתיק ? איפה משתיקים ? הלוואי שחלק היו סותמים קצת את הפה. לא מבחינה רעיונית, אלא רק מבחינה כמותית.

%d בלוגרים אהבו את זה: