גדולתו של טדי קנדי

 

טד קנדי נולד לעושר ולתהילה. הוא יכול היה בכל רגע נתון לפרוש מן הסנאט ולחיות חיי עושר ונחת. אך הוא בחר בחיים הציבוריים, על אף המטען הכבד של זכר משפחתו ואחיו, החשש המתמיד פן גורל אחיו יפגע גם בו והעיסוק המתמיד בחייו הפרטיים. הוא בחר להיות משרת ציבור ולהיאבק על ערכים ליברליים, חברתיים והומניים. לא פעם המאבק היה קשה. לא פעם היה במיעוט בסנאט ואף במפלגתו. אך הוא לא פסק מלהאבק בניקסון וברייגן ובבוש האב והבן.

 

הוא העדיף במרוץ האחרון לנשיאות את אובמה על פני הילארי קלינטון ובכך תרם במידה רבה לבחירתו של אובמה. מה היה השיקול? זאת נקרא כאשר יתפרסם בקרוב ספר זכרונותיו. למיטב ידיעתי, הוא בשום מקום לא תקף את הילארי קלינטון אלא רק דיבר בזכותו של אובמה.

 

טד קנדי הוכיח כי היחיד יכול להשפיע. הוא עמד בראש המאבק נגד מינויו של רוברט בורק לשופט בית המשפט העליון על ידי הנשיא רונלד ריגן והצליח. שנים רבות היה יושב ראש ועדת העבודה של הסנאט. בשנותיו הרבות בסנאט הטביע חותמו על החקיקה החברתית ועל הצלחת המאבק למען שוויון זכויות מימי נשיאותו של ג'ונסון ועד ראשית ימי אובמה.

 

נזדמן לי לראותו מקרוב מספר פעמים. ב- 1962 הוא ביקר בארץ לקראת מסע הבחירות שלו לסנאט. הוא נפגש עם סטודנטים על הדשא באוניברסיטה בגבעת רם. הוא נראה כאחד מאיתנו, חביב, בלבוש קל וצעיר, לא מתנשא.

 

בשנות שהותי בארה"ב נתקלתי בו מספר פעמים באירועים שונים של האיגודים המקצועיים, במפגשים מצומצמים עם אורחים מישראל שליוויתי לפגישות עמו, בקבלות פנים בשגרירות. הוא תמיד היה חביב וידידותי, בקי בנעשה בישראל. עזרה רבה הושיט במאבק למען יהודי ארצות הברית. גם בתקופות הקשות ביותר ביחסי ארה"ב – ברית המועצות, השם קנדי פתח דלתות ודומני כי הרבה מסורבים ופעילי עליה חייבים לו את חרותם.

 

מי יירש עתה את שרביט ההנהגה של שבט קנדי? יש כמה מועמדים – קרולין קנדי, בתו של הנשיא, ג'ון קנדי, קתלין קנדי טאונסהד, בתו הבכורה של רוברט קנדי, שניסתה כוחה בפוליטיקה בלא הצלחה יתרה, אחיה ג'וזף קנדי, שהיה בעבר ציר קונגרס ממסצ'וסטס ונחשב כמועמד אפשרי לסנאט במקום דודו,פטריק קנדי, בנו של טדי, המכהן כיום כציר בקונגרס ממדינת רוד איילנד ומריה שרייבר, בתה של האחות יוניס שרייבר שנפטרה לפני כמה שבועות והיא רעייתו של מושל קליפורניה, ארנולד שוורצנגר.

נותרה עוד אחות אחת של טדי קנדי אך היא בת 81.

 

בכל מקרה עוד נשמע משבט קנדי בחיים הציבוריים האמריקניים וטוב הדבר.

 

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • אזרח.  ביום אוגוסט 27, 2009 בשעה 7:28 pm

  מריה שרייבר.מרייה שרייבר אינה מעוניינת בשירות לציבור.היא אשת קריירה היודעת מהיכן החמאה (הרפובליקנית והדמוקרטית ) מרוחה.ראה נישואיה לשמרן השרירן.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 27, 2009 בשעה 9:52 pm

  למרות בעלה היא נשארה פעילה דמוקרטית ולא מסתירה זאת.

 • י.ג.  ביום אוגוסט 27, 2009 בשעה 11:23 pm

  ולנו יש את משפחת דיין: וזה ההבדל. שאצלם מדובר על אצולה ואצלנו מדובר על משבר ערכים. כי חוץ מיעל דיין שעשיית הפוליטית והחברתית היא לשבח, דור שני ושלישי של משפחת דיין זה חבורה מבולבלת המגיע לכותרות בדר"כ על בעיות של אלימות (אסי) סמים (ליאור) או התבטאויות אומללות (אביב). מה נשאר לשבט הדיינים? אולי אותה חוצפה לנהוג במדינה כאילו מדובר על החצר האחורית שלה. גם הנסיון הפטאתי של עוזי דיין לרוץ במסגרת הליכוד יכול להעיד על התמוטטות ערכית של מי שהגיע מאצולת תנועת העבודה.

  פני החברה כפני האליטות שהיא בוחרת לה.

 • ניר  ביום אוגוסט 28, 2009 בשעה 4:19 am

  י.ג היקר, שבט קנדי – וטדי בתוכו – לא טמן ידו בצלחת כלל וכלל. טדי קנדי נודע כאחד השתיינים הכבדים בוושינגטון וכבוגד סדרתי, על סף הכפייתי, באשתו. הוא היה גם מעורב בתאונה (שחסלה את סכוייו לרוץ לנשיאות אי פעם) שבה נהג שכור ועף מגשר, ובחורה שנסעה אתו נהרגה. זה בלי להזכיר עלילות קנדים אחרים, כמו ג'ון ששלם למאפיה שתזייף עבורו את תוצאות הבחירות שהכניסו אותו לסנט.

  כל זה לא גורע מאצילותם של מי שפעלו רבות למען אלו שחלשים ונזקקים מהם. רק מההשוואות המטופשות.

 • סטודנט להיסטוריה  ביום אוגוסט 28, 2009 בשעה 1:22 pm

  הוא דחף בכוח אינטגרציה שהפכה את אמריקה לחברת אוטובוסים שמסיעה ילדים שחורים ולבנים קילומטרים כדי להגיד שיש שויון בין שחורים ללבנים במחיר של הגברת המתחים, ירידה של החינוך הציבורי בערים הגדולות בזמן שילדיו נשלחו לבתי ספר פרטים.
  הוא הכניס את האפליה המקלקלת למקומות עבודה ציבורים של: משטרה ומכבי אש בזמן שילדיו עובדים בפירמות הכי נחשבות של עו"ד.
  הוא הטיף למדינת רווחה, ונהנה מצד ממדיניות המסים השערורייתית של רייגן שהטיבה עם המפעלים של משפחת קנדי, שאבי השושלת היה מאפיונר שהתעשר מתקופת היובש.
  הוא היה בעיקר צדקן גדול, ויכל להיות סנטור כי נולד למשפחה הנכונה ולקשרים הנכונים. למרות הכל, המפלגה הדמוקרטית עדיפה על הרפובלקנית אך יש לזכור שמדובר במפלגה לא סוציאל-דמוקרטית שנבחריה הם מיליונרים בגלל שיטת הבחירות הדפוקה שלהם.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 28, 2009 בשעה 4:00 pm

  אם למדת – לא הבנת. לא אתווכח על אידיאולוגיה ניאו-שמרנית שלך אבל כל הונה של משפחת קנדי נמצא בחברת נאמנות והם אינם מנהלים אותה. הטענה על צדקנות היא טענה תפלה. יש הרבה אנשים עשירים שלא עושים למען הציבור אז להתגולל על מי שכן עושה? בהרבה ממאבקיו הוא נלחם נגד ההון הגדול, כמו בנושא ביטוח הבריאות ולולא מאבקיו, יחד עם אחרים, בתי הספר והאוניברסיטאות היו ממשיכים להיות נפרדים, כמו בחינוך הדתי בפתח תקווה. ואשר לילדים – רק אחד מילדיו עובד כעורך דין. ילדי שבט קנדי ברובם הגדול עוסקים בתפקידים ציבוריים ופילנטרופיים, פועלים למען נכים וחולים, אולימפיאדת הנכים ועוד.
  אז לפני שאתה כותב תבדוק את העובדות ותדייק, לשם שינוי.

 • סטודנט להיסטוריה  ביום אוגוסט 28, 2009 בשעה 11:52 pm

  אני תומך בסוציאל-דמוקרטיה נוסח שבדיה של אירגוני עובדים חזקים ועצמאים, ולא ליברליות נוסח אמריקה או הסתדרות שלא מייצגת את העובדים אלא את העסקנים של המפלגות.
  אנשים עשירים ובעלי הון אינם יכולים לייצג את האינטרסים של העובדים ועניים.דווקא פילנטרופיה הוא סוג של ניאו-ליברליות שמרנית שמטרתה לסרס את המאבק החברתי, ועל הדרך להעניק נקודות זכות במס הכנסה.
  אני לא דברתי על האינטגרציה באונבירסטאות שנתמכו בסופו של דבר אפילו ע"י הפולטקאים הלבנים-שמרנים של הדרום.
  אני דברתי על הסעת תלמידים של בתי ספר יסודים וחטיבות בייניים משכונות שונות לבית ספר אחד על מנת ליצור מראית עין של שויון.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 29, 2009 בשעה 12:19 am

  אנחנו מדברים על אמריקה והשיטה האמריקאית וקנדי לא פעל בסקנדינביה, שגם במדינותיה יש אנשים עשירים בפוליטיקה.אתה סתם מקשקש בהקשר למותו של אדם גדול שעשה הרבה דברים טובים וכל התיאוריות שלך לא שייכות לנושא. תכתוב פוסט או בלוג ותציג את השקפותיך.

 • גולדבלט משה  ביום אוגוסט 29, 2009 בשעה 11:49 am

  והסנטור טדי קנדי בהחלט שייכים לאגף הליברלי של המפלגה הדמוקרטית והם בעלי מודעות סוציאלית רבה. יש לזכור כי היו אחרים שפעלו יותר בתחום זה למרות שלא זכו לאותו זוהר-כמו לינדון ג'ונסון למשל. ניתן גם לא לשכוח את העובדה שמקור ההון המשפחתי מפוקפק,עמדתו של ג'וזף קנדי האב [שגריר בלונדון ב1940] ולמעשה גם של בנו בתחילת מלחמת העולם השניה הייתה עמדה בדלנית ששירתה בברור את האינטרס של גרמניה הנאצית. מותר גם להזכיר שיטות פוליטיות די מפוקפקות,קשרים עם גורמים בעייתיים,נפוטיזם ועוד כמה דברים. יש למשפחת קנדי זכויות, היא מעולם לא ייצגה את קמלוט. גם הציבור האמריקאי התבגר משנות השישים

 • סטודנט להיסטוריה  ביום אוגוסט 29, 2009 בשעה 12:46 pm

  בגדול דני אנחנו נמנים על אותו מחנה של השמאל הציוני, וקרוב לודאי שלשנינו יש שם שורשים משפחתים עמוקים. ההבדל הוא שאני מוכן להתייחס לביקורת על מחנה זה, ואתה עדיין מכחיש אותה. בשבדיה יש גם עשירים מופלגים אבל רוב הנציגים של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית וגם בוחריה נמנים על מעמד הפועלים והמעמד בנוני. אני בניגוד לשקדי שהתמודד לעבודה לא מאמין בסיסמא: סוציאליסט ומיליונר

 • אזרח.  ביום אוגוסט 29, 2009 בשעה 12:49 pm

  ורק את הציבור בארה"ב.בדיוק לפי רוח האבות המייסדים של ארה"ב.:

  "I am for free commerce with all nations, political connection with none, and little or no diplomatic establishment. And I am not for linking ourselves by new treaties with the quarrels of Europe, entering that field of slaughter to preserve their balance, or joining in the confederacy of Kings to war against the principles of liberty."

  –Thomas Jefferson to Elbridge Gerry, 1799. ME 10:77

  Peace, commerce and honest friendship with all nations–entangling alliances with none, I deem [one of] the essential principles of our government, and consequently [one of] those which ought to shape its administration."

  –Thomas Jefferson: 1st Inaugural Address, 1801. ME 3:321

  "I have ever deemed it fundamental for the United States never to take active part in the quarrels of Europe. Their political interests are entirely distinct from ours. Their mutual jealousies, their balance of power, their complicated alliances, their forms and principles of government, are all foreign to us. They are nations of eternal war. All their energies are expended in the destruction of the labor, property and lives of their people."

  –Thomas Jefferson to James Monroe, 1823. ME: 15:436

  "I sincerely join… in abjuring all political connection with every foreign power; and though I cordially wish well to the progress of liberty in all nations, and would forever give it the weight of our countenance, yet they are not to be touched without contamination from their other bad principles. Commerce with all nations, alliance with none, should be our motto."

  –Thomas Jefferson to Thomas Lomax, 1799. ME 10:124

  בדלנות היא חלק מהאתוס המכונן של ארה"ב.אימפריאליזם והתערבות בענייני העולם התחילו עם עליית ה Money Powers שבארה"ב.

  "The money power preys upon the nation in time of peace and conspires against it in times of adversity. It is more despotic than monarchy, more insolent than autocracy, more selfish than bureaucracy. I see in the near future a crisis approaching that unnerves me, and causes me to tremble for the safety of our country. Corporations have been enthroned, an era of corruption will follow, and the money power of the country will endeavor to prolong its reign by working upon the prejudices of the people, until the wealth is aggregated in a few hands, and the republic is destroyed.

  Abraham Lincoln.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 29, 2009 בשעה 4:17 pm

  אני מתייחס לעניינים הרלבנטיים. זכותך לחשוב מה שאתה רוצה אבל אין שום קשר בכך לאישיותו ומעשיו של טד קנדי. הלוואי שהיה לנו אדם כמותו בישראל מבחינת היכולת, המנהיגות והדאגה לזכויות האדם.
  לאזרח – לא הצלחתי להבין מה הקשר בין דבריך המלומדים לנושא הפוסט שלי. הדבר האחרון שניתן לומר על טד קנדי הוא שהיה בדלן.

 • סטודנט להיסטוריה  ביום אוגוסט 29, 2009 בשעה 7:45 pm

  יש לנו בכנסת את אילן גילאון ממרצ אדם שאומר בגילוי מה הוא חושב על משפחות ההון, ובארה"ב אפשר רק לחלום שיישב אדם כזה.
  קיים בארה"ב זרם ליברלי-פרוגרסיבי שאובמה וקנדי ז"ל נמנים עליו. אבל יש לו מגבלות מאוד ברורים, והם יעצרו בקו מסויים מול התאגידים הגדולים וההון. כדי להבחר בארה"ב צריך המון כסף וקשרים עם מיליונרים. בעקבות עדיין הפרמרייז גם בארץ הולכת ומסתמנת מגמה כזו, וזו הסיבה שח"כית כמו שלי יחימוביץ נאלצת לתמוך בראש עיר כמו רון חולדאי שהוא נציג מובהק של המעמדות החזקים בעיר.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 29, 2009 בשעה 8:24 pm

  יש גם בארה"ב לא מעט אנשים שמדברים ופועלים נגד בעלי ההון לא פחות מאילן גילאון ואינני מזלזל בו. אילו למדת את ההיסטוריה של ארצות הברית לא היית כותב כל כך הרבה שטויות. אינני יודע מי אתה אני שונא להתווכח עם כותבים אנונימיים שמחליפים צורה פעם הם סטודנט להיסטוריה ופעם ציר העבודה ועוד. אז כשתכתוב בגלוי כמוני עם שם ודוא"ל ובלוג או אתר נדבר. עד אז כל טוב לך.

 • סטודנט להיסטוריה  ביום אוגוסט 30, 2009 בשעה 1:42 am

  נראה שהויכוח בנינו הסתיים פשוט מפני שאנני מגיב בהכפשות אישיות נוסח מפא"י במה שאמור להיות דיון היסטורי.

 • דני בלוך  ביום אוגוסט 30, 2009 בשעה 9:36 am

  מי שמכפיש ומסתתר מאחורי אנונימיות אינפנטילית ומגבב שטויות ללא ביסוס אינו ראוי לתגובה ולהתייחסות.

%d בלוגרים אהבו את זה: