יום שחור עם קרן אור באפלה

 

ראשיתו של חודש ספטמבר 2009 בישראל תרשם כיום שחור בתולדות המדינה: שני שרים לשעבר נכנסים לכלא, נפתח משפטו של נשיא לשעבר והוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה לשעבר. לשניים האחרונים עומדת חזקת החפות לשניים הראשונים כבר לא, אף כי אחד מהם, שלמה בניזרי, טוען כי נעשה לא עוול.

 

בכל מקרה, גם אם קצב ואולמרט יצאו זכאים בזיכוי מוחלט, הרי עצם ההעמדה לדין היא חמורה. זו אינה גחמה של מישהו או החלטה חפוזה. נכון לא מעט אישי ציבור יצאו זכאים, אך רובם בגלל העדר ראיות מספיקות או שעדים סרבו להעיד. כמובן, הכל אפשרי והכל פתוח, אך כבר יש טעם מר בפה. אמנם אמרו חזלינו כי אין מעמידים פרנס על הציבור אם אין קופה של שרצים מאחוריו, אך כוונתם היתה שעברו יובילו להתוודות על חטאי העבר ולכפר על עוונותיו ולא לנהוג ביוהרה ולהמשיך ולחטוא. דומני כי המשותף לאישי הציבור שהזכרתי הוא חטא היוהרה וחוסר הנכונות להודות כי שגו. היחיד שנוהג בצורה מכובדת הוא אברהם הירשזון שאינו מקהיל קהילות לטובתו או זורק בוץ בפני מערכת המשפט והתקשורת.

 

אני שייך לאלה המאמינים כי איש ציבור חייב להיות בהיבחרו מעל לכל צל של חשד. אני בעד גילוי נאות מצד כל מועמד על הונו, רכושו והסבר מתועד כיצד עשה את הונו, אם יש לו, כמקובל בארצות הברית. יושרה אישית אינה חזות הכל אך היא תנאי בסיסי שאת מבחנו חייב לעבור כל מועמד וכל נבחר.

 

האם ייתכן שינוי אצלנו בעניין הזה? תוצאות הבחירות ביפן ובגרמניה הוכיחו כי יש סיכוי לכוחות חדשים לקום ולהגיע להישגים מרשימים בבחירות. לכן, אסור לאבד תקווה.

סגור לפרסום תגובות והשארת עקבות.

תגובות

 • מייקל  ביום ספטמבר 1, 2009 בשעה 10:54 am

  יש היגיון מסוים בזה שבניזרי טוען שנעשה לו עוול. גם הוא וגם הירשזון וגם אולמרט וקצב הם כולם קורבנות של התקופה. בתקופה זו מקובל לפקוח עין על מה שעושים אנשי ציבור יותר מבעבר. בניזרי, אולמרט והירשזון לא עשו שום דבר מיוחד לעומת מה שעשו בכירי מפא"י במשך דורות. קצב, גם אם הטריד נשים, לא הטריד יותר מדיין ועייזר ויצמן עליהם השלום. אלא שהיום לעיתונות ולמערכת המשפט יש יותר שיניים מבעבר.

 • גולדבלט משה  ביום ספטמבר 1, 2009 בשעה 10:57 am

  צ.ל נעשה לו עוול

  ביחס לבניזרי הבעיה היא שילוש העונש -צעד שכמעט ולא נעשה בעליון. אני מניח שעם עונש המאסר המקורי הוא היה משלים וכך אולי עם החמרה בטווח המקובל-מה שנעשה נתפס כחריגה וכהתעמרות על רקע מדיניות ברורה ש העליון בעניין החמרת ענישה בערעור

 • גירשטיין  ביום ספטמבר 1, 2009 בשעה 10:58 am

  בין הירשזון ובין המפלגה שלך, או לפחות המפלגה בה תמכת לאורך שנים, הוא שהחברים שלך גנבו הרבה יותר מהירשזון אבל היו חלק מהממסד, ולכן אף אחד לא נגע בהם. החבר'ה הטובים ממפא"י גנבו, אנסו, הטרידו ועשו כל מה שרצו, אבל מי היה יכול להם?

 • יוסי דר  ביום ספטמבר 1, 2009 בשעה 11:10 am

  המחמאה שלך להירשזון מקדימה את זמנה.
  האיש עומד לפני ערעור לעליון – על כל המשתמע מכך.
  גם בניזרי התנהג יפה לפני הערעור.

 • דני בלוך  ביום ספטמבר 1, 2009 בשעה 11:35 am

  עם כל הביקורת המוצדקת שיש כלפי מפא"י בהרבה תחומים ראשיה לא לקחו לכיסם, ורובם הגדול הלכו לעולמם והותירו לבניהם ירושה זעירה אם בכלל. באשר לדיין -עד היום לא שמעתי מישהי שטענה שדיין כפה עליה יחסים בניגוד לרצונה. מי שיצא נגדו היה בעלה של אחת מאהובותיו. באשר לוייצמן – רוב שנותיו הוא היה שייך לחרות ולליכוד ולא למפא"י. גם לגביו אף אחת לא טענה שכפה עליה יחסים בניגוד לרצונה.
  אשר להירשזון נחיה ונראה, נכון לעכשיו

 • אסתי  ביום ספטמבר 1, 2009 בשעה 1:03 pm

  נו שויין.
  שמעתי הרבה טיעונים, אבל כזה עוד לא שמעתי
  ובכלל, יש לי עוד כמה תירוצים והסברים בשביל החבורה המופלאה הזו וגם בשביל המושחתים הבאים שיתפסו:

  אני קורבן של החום
  אני קורבן של הקור
  אני קורבן של היצר
  אני קורבן של הדמוקרטיה
  אני קורבן של המדינה
  אני קורבן

 • גירשטיין  ביום ספטמבר 1, 2009 בשעה 4:47 pm

  אני מכיר אישית מקרה של אדם תומך מפא"י שהיה בתפקיד צבאי בדרגה בינונית, כפה מין על חיילת והנושא נסגר בדרג של סגן שר הביטחון כאשר אותו מפא"יניק שלח לחיילת מכתב התנצלות והיא הבטיחה לסתום את הפה.

  היו הרבה שחיתויות תחת שלטון מפא"י, והשחיתות המרכזית היתה כמובן דאגה אך ורק למקורבי המפלגה וכינון משטר הפרוטקציה המפורסם, אבל מובן שבעיניך זה לא שחיתות אלא "טובת המדינה".

  איך אומר דני גוטווין? "מדינת רווחה מפולחת". רק שפלח אחד גדול נהנה ממנה והשאר קיבלו אצבע משולשת.

 • דני בלוך  ביום ספטמבר 1, 2009 בשעה 8:18 pm

  אל תכניס בפי מה שאני לא כותב. תזדהה בשמך ותציג עובדות.

 • רונן  ביום ספטמבר 1, 2009 בשעה 8:25 pm

  הרבה מההון הצבור בארץ כיום אצל משפחות שלא היו וגם היום אינן מחוגי מפא"י נצבר אז דוגמה מובהקת היהלומנים הוותיקים ותעשיני הטכסטיל. שינקר למשל גם משפחת שטראוס וורטהיים לא היו מצביעי מפא"י. ללא ספק בדיקת ההון שנצבר במשפחת בן גוריון, שרת, אשכול, מאיר, ספיר, אינה מתקרבת לאולמרט, שרון, נתניהו ודומיהם.ההכללה שתחת שלטון מפא"י ישראל הייתה יותר מושחתת מעכשיו אין לה סימוכין חוץ מסיפורים על קצין בכיר.קצינים כאלו יש גם היום .

 • רונן  ביום ספטמבר 1, 2009 בשעה 8:26 pm

  הרבה מההון הצבור בארץ כיום אצל משפחות שלא היו וגם היום אינן מחוגי מפא"י נצבר אז דוגמה מובהקת היהלומנים הוותיקים ותעשיני הטכסטיל. שינקר למשל גם משפחת שטראוס וורטהיים לא היו מצביעי מפא"י. ללא ספק בדיקת ההון שנצבר במשפחת בן גוריון, שרת, אשכול, מאיר, ספיר, אינה מתקרבת לאולמרט, שרון, נתניהו ודומיהם.ההכללה שתחת שלטון מפא"י ישראל הייתה יותר מושחתת מעכשיו אין לה סימוכין חוץ מסיפורים על קצין בכיר.קצינים כאלו יש גם היום .

 • סטודנט להיסטוריה  ביום ספטמבר 2, 2009 בשעה 7:27 pm

  קמה מפלגה מושחתת שהייעוד היחידי שלה הוא לעזור לבעלי ההון, וזוהי מפלגת קדימה. היא מקבלת אשראי תקשורתי מוגזם במיוחד מהמנופול ידיעות אחרנות. והנה הוכח שהמושחתים העלובים הללו לא מעל החוק. הלוואי שגם אולמרט, צחי הנגבי, רוחמה אברהם ואפילו ציפי לבני יעופו לכלא על הטינופת של השחיתות שהם השאירו אחריהם.

%d בלוגרים אהבו את זה: